Den matek v Česku slavíme druhou květnovou neděli. Za první republiky jej propagovala Alice Masaryková

Den matek v Česku slavíme druhou květnovou neděli. Za první republiky jej propagovala Alice Masaryková Zdroj: Shutterstock.com

Kdo je pro vás tím nejdůležitějším člověkem na světě? Určitě vaše maminka. Proto jí nezapomeňte druhou květnovou neděli poděkovat za to, co pro vás v životě udělala. Popřejte jí také květinou i drobným dárečkem od srdce. Druhá květnová neděle zkrátka patří k významným svátkům, a to nejen v Česku. Jaká je historie tohoto dne?

Den matek v tuzemsku slavíme od roku 1923

V Česku a na Slovensku si dle americké tradice Den matek připomínáme druhou květnovou neděli. V letošním roce tento významný den připadá na 10. května. Den matek je přitom poměrně mladým svátkem, který u nás slavíme od roku 1923. Jeho velkou propagátorkou byla dcera československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka Alice Masaryková.

Po druhé světové válce a zvlášť po roce 1948 byl Den matek v Československu postupně zatlačován do pozadí. Nahradil jej Mezinárodní den žen slavený 8. března. Od roku 1989 se Den matek v tuzemsku opět připomínáme veřejně.

Zdroj: Shutterstock.com Oslavy mateřství probíhaly již ve starém Řecku

Co se týče samotné podstaty Dne matek, původ tohoto svátku lze najít už ve starověkém Řecku. Lidé zde slavili svátek plodnosti a mateřství, který byl spojený s uctíváním bohyně Kybelé, matky všech bohů. Na další oslavy mateřství narazíme také v Anglii v 16. století, kdy lidé slavili čtvrtou postní neděli svátek matek zvaný Mateřská neděle. Pouze v tento den dostávali sloužící volno, aby mohli navštívit své matky. Ostatně čtvrtou postní neděli slaví lidé ve Velké Británii a Irsku Den matek dodnes.

Za novodobou zakladatelku Dne matek je označována Američanka Anna Marie Jarvisová, která bojovala za práva žen a matek během americké občanské války. Myšlenka slavit Den matek pravidelně a mezinárodně vznikla v roce 1907 právě na její počest. 

Den matek: Kdy se slaví ve světě?

V Česku a na Slovensku slavíme Den matek vždy druhou květnovou neděli, a to po americkém vzoru. Kromě USA mají ve stejný termín maminky svůj velký den také v Kanadě, Německu, Rakousku, Itálii, Chorvatsku, Japonsku, Indii nebo na Srí Lance. I v těchto zemích Den matek vychází z americké tradice.

Zdroj: Shutterstock.com V některých státech světa připadá Den matek již na první květnovou neděli. Své maminky tak v tento den potěší vyznáním lásky a květinami například ve Španělsku, Portugalsku, Maďarsku, Litvě nebo Lotyšsku. Den matek však ve světě nepřipadá pouze na první či druhou květnovou neděli. Jde o velmi různorodý svátek, který si lidé připomínají i v jiné termíny.

  • Ve Velké Británii a Irsku se Den matek slaví čtvrtou postní neděli.
  • V Norsku druhou únorovou neděli.
  • Ve Francii a frankofonních zemích poslední květnovou neděli.
  • V Lucembursku druhou červnovou neděli.
  • Ve Slovinsku 25. března.
  • V Polsku 26. května.
Autor:
Publikováno: 7. 5. 2020 12:00 Nahlásit obsah