Dobrá zpráva: Přítomnost otců u porodu je v Česku opět možná

Dobrá zpráva: Přítomnost otců u porodu je v Česku opět možná Zdroj: Shutterstock.com

Ministerstvo zdravotnictví od čtvrtka 16. dubna opět povolilo přítomnost otců u porodu. Otec dítěte nebo další osoba, která se bude účastnit porodu, však musí dodržovat určitá specifická opatření. Přítomnost třetí osoby u porodu byla v Česku kvůli šířící se koronavirové nákaze zakázána od 18. března.

Nastávající tatínkové mohou být od 16. dubna opět u porodu

„Tatínkové mohou být znovu u porodu. Shodli jsme se s odborníky, že je to za stávající situace a při dodržení určitých opatření možné. Jsem za všechny rodiče moc rád. Vím, že to nebylo snadné,“ uvedl na svém twitterovém účtu český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Otec, který se chce účastnit porodu svého dítěte, má od čtvrtka 16. dubna opět možnost. Měl by ale splňovat hned několik podmínek. Po celou dobu své přítomnosti musí mít nasazenou roušku. Navíc jeho tělesná teplota má být nižší než 37°C. Další podmínkou rovněž je, že porod za přítomnosti třetí osoby bude probíhat v samostatném pokoji.

Plošný zákaz přítomností otců u porodu platil až na výjimky od 18. března

Plošný zákaz přítomnosti třetí osoby u porodu byl v Česku schválen 18. března, a to v rámci mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví, která měla zabránit dalšímu šíření nového koronaviru. Některé české nemocnice přestaly otce pouštět k porodům již před tímto plošným zákazem, některé však s tímto nařízením ministerstva zdravotnictví vůbec nesouhlasily.

Zdroj: Shutterstock.com V průběhu nouzového stavu ministerstvo zdravotnictví umožnilo výjimku ze zákazu pouze u porodů handicapovaných žen nebo u porodu cizinek, které potřebují zdravotníka. Nyní ministerstvo zdravotnictví zákaz přítomnosti třetí osoby u porodů zrušilo a nastávajícím tatínkům se tak blýská na lepší časy.

Rozhodnutí, zda pustit otce k porodu, je na nemocnicích

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula však v rozhovoru pro Deník N upozornil, že o přítomnosti dalšího člověka u porodu budou rozhodovat samy porodnice. „Je tam napsáno, že to bude ve finální gesci dotyčného zdravotního zařízení s tím, že mají možnost to povolit a ministerstvo s tím souhlasí,“ řekl Prymula.

Autor:
Publikováno: 17. 4. 2020 10:37 Nahlásit obsah