Návrat dětí do školy, maturity, přijímací zkoušky na střední nebo letní prázdniny. Robert Plaga řekl, jak to bude dál

Návrat dětí do školy, maturity, přijímací zkoušky na střední nebo letní prázdniny. Robert Plaga řekl, jak to bude dál Zdroj: Shutterstock.com

V pondělí 23. března ministr školství Robert Plaga na tiskové konferenci nastínil, jakým směrem se bude za současné situace dále ubírat české školství. Uvedl například, že děti by se měly vrátit do školy v polovině května. Mluvil také o přijímacích zkouškách na střední školy nebo o maturitách. Shrnuli jsme pro vás všechna podstatná fakta.

Návrat dětí do škol: Reálná je druhá polovina května

Podle ministra školství Roberta Plagy je reálné, že se děti vrátí do škol v druhé polovině května. Požádal proto školy, aby do té doby pro své školáky a studenty sestavily plán výuky. Měly by se ovšem převážně zaměřit na procvičování dříve probrané látky.

Maturity mohou mít různou podobu

Ministerstvo školství navrhuje, aby maturity proběhly 21 dnů po znovuotevření škol. Další možností je, aby byly maturitní zkoušky nahrazeny výsledky z posledních tří vysvědčení střední školy. V tomto případě je rozhodující datum 1. června. Jestli se středoškoláci vrátí do školy až po tomto datu, podle slov Roberta Plagy by už maturitu dělat neměli.

Pokud se střední školy otevřou dříve, středoškoláci by už v rámci maturitní zkoušky nemuseli psát maturitní sloh z českého jazyka a vybraného cizího jazyka. Plaga rovněž na tiskové konferenci v pondělí 23. března zmínil, že maturitní testy by mohly vyhodnocovat přímo samotné střední školy, a to podle pokynů CERMATu.

Zdroj: Shutterstock.com Termíny závěrečných zkoušek učňů

A jak to letos bude s termíny závěrečných zkoušek učňů? Podle ministra školství Plagy by se mohly upravit podobně jako u maturit. Shodné je v tomto případě i náhradní řešení, pokud budou učiliště otevřena až po 1. červnu.

Přijímací zkoušky na střední školy

Ministr školství Plaga dále na tiskové konferenci 23. března mluvil také o přijímacích zkouškách žáků 9. tříd na střední školy. Podle jeho slov by se přijímačky měly konat 14 dnů po obnovení školní výuky. Přijímací zkoušky by měly mít stejnou podobu i obsah jako v předchozích letech. Měly by se ovšem konat v jednom termínu místo původních dvou.

Zdroj: Shutterstock.com Jak to bude s letními prázdninami

Robert Plaga zatím nepředpokládá, že se by se v důsledku pandemie koronaviru dětem rušily letní prázdniny. Ministr školství rovněž nepočítá ani s tím, že by se letní prázdniny jakkoliv zkracovaly.

Státní závěrečné zkoušky na univerzitách

Co se týče státních závěrečných zkoušek na univerzitách, o jejich termínu rozhodují samy školy. Měly by ovšem brát ohledy na doporučení Ministerstva zdravotnictví. Robert Plaga řekl, že Ministerstvo školství má v plánu vyzvat rektory univerzit ke koordinaci termínů. Je podle něj důležité, aby se přijímací řízení na vysokých školách nekřížilo s termínem maturit.

Autor:
Publikováno: 23. 3. 2020 19:29 Nahlásit obsah