Nesahejte bez dovolení těhotným ženám na břicho. Vadí nám to, shodují se nastávající maminky

Nesahejte bez dovolení těhotným ženám na břicho. Vadí nám to, shodují se nastávající maminky Zdroj: Shutterstock.com

Že vám někdo bez dovolení pohladil těhotenské bříško, zažila snad každá maminka. A pro většinu z nich je to velmi nepříjemné, i když to bylo myšleno jenom s těmi nejlepšími úmysly. Pokud nejste otcem dítěte nebo opravdu velmi blízkým příbuzným, těhotné ženě raději na bříško nesahejte. Přinášíme hned několik důvodů, proč to nedělat.

Porušujete tím její osobní prostor

Pro některé lidi je bříško těhotné ženy tak zajímavá a lákavé, že se jej zkrátka musí dotknout. Jde ovšem stále o součást jejího těla, kterého když se bez dovolení dotknete, porušujete tím ženin osobní prostor. Těhotná žena to může brát jako obtěžování, podobně jako kdybyste se nedovoleně dotknuli jiné části jejího těla.

Pravděpodobně by vám nedovolila, abyste se dotkli jejího bříška, když by nebyla těhotná. Proto není důvod, proč by vám to měla dovolit nyní, kdy je v jiném stavu.

Zdroj: Shutterstock.com

Těhotenské bříško není veřejným majetkem

Rozhodně není v pořádku, že se nezeptáte a na těhotenské bříško bez dovolení rovnou sáhnete. Těhotenské bříško není veřejný majetek a bez dovolení by na něj neměli sahat ani rodinní příslušníci či nejbližší přátelé. A když vám těhotná žena řekne NE, rozhodně to respektujte.

Vystavujete těhotnou ženu zbytečným zdravotním komplikacím

Spousta lidí se dotýká těhotenského bříška holýma ruka nebo jej dokonce líbá. Tímto způsobem hrozí přenos závažnějších onemocnění bakteriálního a virového původu, které mohou u těhotné ženy způsobit spoustu komplikací. Pokud tedy nechcete ohrozit zdraví nastávající maminky, právě i z tohoto důvodu se nedotýkejte jejího bříška.

Zdroj: Freepik.com

Okrádáte nastávající maminku o krásné okamžiky

Když se lidé chtějí dotknout těhotenského bříška, chtějí v prvé řadě cítit kopnutí miminka. Děti v břiše však příliš často nekopou. Když se dotknete těhotenského bříška v pravou chvíli a ucítíte kopnutí, máte velké štěstí. Na druhou stranu o tyto krásné okamžiky a možnost propojení s nenarozeným dítětem okrádáte nastávající maminku, kterou to může velmi mrzet.

Můžete nechtěně ohrozit její duševní zdraví

Hormonální změny probíhající v těhotenství často u žen způsobují úzkost. Jestliže k nastávající mamince přijde cizí člověk a dotkne se bez dovolení jejího bříška, může to u ní vyvolat velmi nepříjemné stavy. Zvlášť pokud žena ještě před těhotenstvím trpěla určitou úzkostnou poruchou, jako je například sociální fobie či úzkost, tato nepříjemná situace může její psychický stav ještě zhoršit.

Autor:
Publikováno: 19. 8. 2020 12:00 Nahlásit obsah