Udržitelné Vánoce: Prožijte vánoční svátky ekologicky a bez stresu

Udržitelné Vánoce: Prožijte vánoční svátky ekologicky a bez stresu Zdroj: Shutterstock.com

Ekologickou udržitelnost řešíme snad ve všech sférách našeho života. I proto začíná spousta lidí přemýšlet nad tím, jak prožít pohodové vánoční svátky a vyhnout se nadměrnému konzumu. Štědrý den tu máme za pár týdnů, přinášíme vám proto k zamyšlení několik tipů, díky kterým během Adventu tolik nezatížíte přírodu a zbavíte se i nadměrného stresu.

Vraťte se k původním tradicím a berte ohledy na přírodu

O Vánocích se říká, že jsou svátky klidu a míru. Jenže s ohledem na předvánoční stres a shon, které mnozí z nás v předvánoční době zažívají, toto rčení už příliš neplatí. Pokud se nechcete zbytečně stresovat nákupem dárků, náročným předvánočním úklidem či dalšími přípravami, a navíc se chcete vrátit k původním tradicím, řešením jsou udržitelné Vánoce.

Díky tomuto přístupu v době Adventu nevyprodukujete tolik odpadu, za což vám životní prostředí jenom poděkuje. Pojetí vánočních svátků jako ekologicky udržitelných bude mít navíc vliv také na vaši duševní pohodu. Jakým způsobem tedy k udržitelným Vánocům přistupovat?

Zdroj: Shutterstock.com

S vánočními dárky to nepřehánějte

Pro každého člena své rodiny si vyberte jeden až dva vánoční dárky, které jsou kvalitní a osobní. S počtem dárků to rozhodně nepřehánějte. Není od věci, když budete věci nakupovat z lokální produkce, o kterých máte jistotu, že se nepřepravovaly přes půl zeměkoule. Místo dárků však můžete svým blízkým darovat také zážitek.

Co se týče balení vánočních dárků, použijte recyklovaný papír. Hodit se vám bude také balicí papír nebo dárkové tašky, které jste si doma uschovali s předchozích Vánoc či oslav.

Tipy na udržitelné vánoční dárky vyrobené vlastnoručně

  • Jedlé dárky: pečený čaj, domácí marmeláda, nakládaný hermelín, domácí müsli, utopenci
  • DIY dekorace: dekorativní svíčka, originální fotorámeček
  • DIY kosmetika: domácí mýdlo, sůl do koupele, šumivá bomba do koupele
  • Další tipy: nahřívací polštářek plněný třešňovými peckami, bylinkový polštářek

Používejte přírodní vánoční dekorace

Abyste si doma navodili úžasnou sváteční atmosféru, nemusíte vánoční dekorace nakupovat po obchodech. Originální, ekologické i finančně nenáročné pro vás bude, když si dekorace vyrobíte z čistě přírodních materiálů. Jde například o větvičky jehličnatých stromů, šišky, skořápky ořechů, kůru, skořici, badyán či sušené plátky citrusů. K dekorování svého domova můžete navíc použít i pečené a nazdobené perníčky. Spoustu inspirace vám v tomto případě přinese například Pinterest.

Zdroj: Shutterstock.com

Při pečení cukroví vsaďte na lokální suroviny

Pokud se chcete pustit do pečení vánočního cukroví, nakupte si na něj suroviny z lokálních zdrojů. Máslo a vejce seženete například od místních farmářů, sypké suroviny můžete nakoupit v blízkém bezobalovém obchodě. Napečte si přitom takové množství cukroví, o kterém víte, že jej sníte, případně podarujete po rodině. Vyvarujte se toho, abyste nadbytečné cukroví po Vánocích zbytečně vyhazovali.

Tip: Je-li to možné, všechno cukroví pečte v jeden den. Ušetříte tím nejen elektrickou energii, ale také drahocenný čas. Místo pečení cukroví se pak můžete věnovat mnohem příjemnějším věcem.

Rostlý vánoční stromeček v květináči: Dejte sbohem řezaným a umělým stromkům

Popřemýšlejte také nad samotným vánočním stromečkem. Pokud si nechcete každým rokem kupovat živý řezaný stromek, pořiďte si rostlý vánoční stromeček v květináči (například jedličku), díky kterému v následujících letech zachráníte spoustu živých stromů. Možná namítnete, že vhodným řešením je v tomto případě i stromek umělý, který můžete používat rok co rok. Na jeho výrobu však padne spousta materiálu a energie, o výsledném odpadu ani nemluvě.

Autor:
Publikováno: 15. 11. 2019 12:41 Nahlásit obsah