V Indonésii přišla na svět pavoučí dvojčata: Mají tři nohy, čtyři ruce a jeden penis

V Indonésii přišla na svět pavoučí dvojčata: Mají tři nohy, čtyři ruce a jeden penis Zdroj: Shutterstock

V Indonésii se narodila zcela jedinečná dvojčata, která jsou spojena v oblasti pánve a mají tři nohy, čtyři ruce a jeden penis. Tento extrémně vzácný jev nazývaný pavoučí dvojčata postihuje pouze jednoho ze dvou milionů lidí. Srostlí indonéští chlapečci zaujali nejen lékařskou komunitu, ale i širokou veřejnost.

Chlapci jsou spojeni dolní polovinou těla

Ačkoliv se dvojčata narodila již v roce 2018, jejich případ byl podrobně popsán teprve nedávno v časopise American Journal of Case Reports. Indonéští chlapci jsou spojeni dolní polovinou těla, což je velmi neobvyklé, protože většina srostlých dvojčat bývá spojena v oblasti hrudníku nebo břicha.

Podle Mayo Clinic jsou srostlá dvojčata výsledkem vrozené vady, která vzniká, když se embryo jen částečně oddělí a vytvoří dvě osoby. Zatímco se děti vyvíjejí z tohoto embrya, zůstávají fyzicky spojeny. Nejčastěji se jedná o spojení v oblasti hrudníku, břicha nebo pánve. Pouze 6 až 11 procent srostlých dvojčat je spojeno dolní částí těla, jako je tomu v případě indonéských bratrů.

Sdílejí stejný močový měchýř, konečník a střevní trakt

Indonéská pavoučí dvojčata mají tři nohy, čtyři ruce a jeden společný penis. Většina jejich končetin je funkčních, s výjimkou jedné nohy, která musela být později chirurgicky odstraněna. První tři roky svého života proto museli bratři strávit vleže na zemi, protože jejich jedinečná konfigurace jim neumožňovala sedět. To se změnilo právě po odstranění třetí nohy.

Chlapečci sdílejí také močový měchýř, konečník a střevní trakt. Lékaři zjistili, že jeden z chlapců má nedostatečně vyvinutou ledvinu, zatímco druhý se narodil jen s jednou ledvinou. Přežití těchto dvojčat lékaři považují za zázrak. Většina srostlých dvojčat buď umírá během těhotenství, nebo se rodí mrtvá, což se děje ve více než 60 procentech případů. 

Zatím není jasné, zda lékaři dvojčata oddělí

Chirurgové provedli několik zásadních zákroků, včetně amputace třetí nohy a stabilizace kyčelního kloubu a pánve. Tyto operace umožnily chlapcům sedět vzpřímeně, čímž získali větší nezávislost a zlepšila se kvalita jejich života. Při následných kontrolách se ukázalo, že tyto operace proběhly bez komplikací.

Zatím není jasné, zda se lékaři pokusí dvojčata oddělit. „Vzácnost takto srostlých dvojčat komplikuje chirurgům práci, vzhledem k nedostatku případů a vysoké složitosti,“ vysvětlili autoři studie publikované v časopise American Journal of Case Reports. Z tohoto důvodu by případné oddělení bylo mimořádně náročné a rizikové.

Zdroj: Dailymail.co.uk, Amjcaserep.com, Topky.sk
Autor:
Publikováno: 23. 5. 2024 15:21 Nahlásit obsah