V Latinské Americe vypukla pandemie domácího násilí. Vystresovaní muži ve velkém týrají své ženy

V Latinské Americe vypukla pandemie domácího násilí. Vystresovaní muži ve velkém týrají své ženy Zdroj: Shutterstock.com

Nucená domácí izolace nařízená v důsledku pandemie koronaviru spustila v některých zemích světa vlnu domácího násilí, která podle OSN vzrostla celosvětově o 20 procent. Velmi zřetelné je to zejména v Latinské Americe. Zde se ženy více než nákazy novým koronavirem bojí naopak svého agresivního partnera.

Domácí násilí v Latinské Americe se ještě prohloubilo

V Latinské Americe vypukla kromě pandemie koronaviru také pandemie domácího násilí.  Od chvíle, kdy byli lidé nuceni kvůli koronaviru zůstat ve svých domovech, si OSN všímá toho, že muži v Mexiku, Brazílii, Kolumbii či Argentině mnohem častěji psychicky a fyzicky týrají své manželky či partnerky. 

V Latinské Americe nebylo ani před pár měsíci násilí páchané na ženách výjimečné. Ovšem kvůli pandemii koronaviru a nucené domácí izolaci se v tuto chvíli ještě prohlubuje. “Bohužel mnohé ženy a mladé dívky jsou vystaveny násilí právě tam, kde by měly být chráněny. Ve svých vlastních domovech,” apeloval generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: Shutterstock.com Týrané ženy se obracejí na linku bezpečí mnohem častěji

Jak uvádí agentura Reuters, například argentinská nouzová linka určená pro oběti domácího násilí zaznamenala letos v dubnu ve srovnání s loňským dubnem nárůst volání, v němž oběti žádají o pomoc, o celých 67 procent. V Chile zaznamenala linka bezpečí nárůst volání o pomoc o 70 procent a v Kolumbii dokonce o 130 procent. 

“Zvýšila se spotřeba alkoholu, lidé trpí více úzkostmi a depresemi, a to vede k nárůstu násilí v rodinách,” popsala Paula Dazová z chilského ministerstva zdravotnictví.

Zdroj: Shutterstock.com Například v Argentině zemře každých 23 hodin jedna žena

Fyzické násilí, kterému jsou ženy v Latinské Americe vystaveny, bohužel velmi často končí smrtí. Například argentinská vláda odhaduje, že každých 23 hodin je v této zemi zabita svým manželem či partnerem jedna žena. Podle odhadů mexické vědkyně Marie Salguerové bylo zase od počátku nouzového stavu v Mexiku, který začal 24. března, doma zavražděno více než dvě stě žen.

"Domácí násilí je další pandemií, která se u nás rozmáhá," upozornila dokumentaristka Lucía Vassallová. Tato žena je mimo jiné autorkou dokumentu Line 137, ve kterém se právě zabývá týráním žen v Argentině.

Autor:
Publikováno: 21. 5. 2020 11:13 Nahlásit obsah