Zákaz nedělního prodeje v Chorvatsku: Novinka, která vás může nemile překvapit na dovolené

Zákaz nedělního prodeje v Chorvatsku: Novinka, která vás může nemile překvapit na dovolené Zdroj: Shutterstock

Chystáte se na dovolenou do Chorvatska? V tom případě byste měli vědět, že tato balkánská země nově zavádí zákaz nedělního prodeje. Pokud na místo svého pobytu dorazíte právě v neděli, s tímto zákazem nedělního prodeje v Chorvatsku raději počítejte, ať nejste nemile překvapeni.

Zákaz nedělního prodeje platí nově v Chorvatsku od 1. 7. 2023

Od 1. července 2023 začíná v Chorvatsku platit novela živnostenského zákona, která může nemile překvapit všechny neznalé turisty. Je v ní mimo jiné zahrnut zákaz nedělního prodeje, což znamená, že v běžných chorvatských obchodech si již v neděli nenakoupíte tak, jak jste zvyklí.

Každou neděli od 1. července 2023 budou obchody v Chorvatsku zavřené. Ovšem zákon umožňuje prodejcům, aby si v průběhu kalendářního roku libovolně vybrali až 16 pracovních nedělí, kdy bude jejich obchod s ohledem na sezónnost nebo lokalitu otevřený. Teoreticky to znamená, že obchody u moře zůstanou během sezony v neděli otevřené. Na zavřené obchody během neděle spíše narazíte v chorvatském vnitrozemí. 

Zdroj: Shutterstock

Obchody v Chorvatsku musí být zavřené i během svátků

Koho se zákaz nedělního prodeje v Chorvatsku týká? Například obchodů s potravinami, pekáren, masen, obchodů s drogistickým zbožím, obchodů se šperky, hračkáren nebo knihkupectví.

Kromě zákazu nedělního prodeje byste měli počítat s tím, že obchody v Chorvatsku jsou zavřené i během svátků. Pokud bude svátek vycházet na neděli, novela živnostenského zákona uvádí, že obchody musí být bezvýhradně zavřené. 

Kde v Chorvatsku nakoupíte i v neděli

Nemusíte se bát, že v neděli v Chorvatsku nenakoupíte, neboť existují výjimky.  Každou neděli i ve svátek mohou mít v Chorvatsku otevřeno například obchody na benzínových stanicích, přístavech, vlakových a autobusových nádražích, v nemocnicích, hotelech, návštěvnických centrech, kempech nebo kulturních areálech.

Zdroj: Index.hr, Teb.hr

Autor:
Publikováno: 29. 6. 2023 12:57 Nahlásit obsah