Mattel vytvořil panenku Barbie podle vědkyně Sarah Gilbert. Tato žena se podílela na vývoji vakcíny AstraZeneca

Mattel vytvořil panenku Barbie podle vědkyně Sarah Gilbert. Tato žena se podílela na vývoji vakcíny AstraZeneca Zdroj: Shutterstock

Britská profesorka Sarah Gilbert z Oxfordské univerzity má na svém kontě spoustu vědeckých ocenění. Nyní má hodně společného také s Eleanor Roosevelt, Marilyn Monroe nebo Beyonce. Stejně jako tyto slavné ženy byla Sarah Gilbert oceněna vlastní panenkou Barbie. Tato vědkyně se totiž spolupodílela na vývoji vakcíny proti koronaviru AstraZeneca.

59letá profesorka Sarah Gilbert, která působí na Oxfordské univerzitě, se dočkala významné pocty. Tato spoluautorka oxfordské vakcíny AstraZeneca je jednou z šesti žen, které se významnou měrou podílely v boji proti covidu-19 a podle kterých společnost Mattel vytvořila nové vzorové Barbie panenky.

“Je to velmi zvláštní pocit, že přesně podle mé podoby vznikla nová Barbie. Doufám ovšem, že když si s ní holčičky budou hrát, začnou více přemýšlet o kariéře ve vědě,” uvedla britská vědkyně v rozhovoru pro společnost Mattel.

Vzorová Barbie inspirovaná spoluautorkou vakcíny AstraZeneca má dlouhé kaštanové vlasy, výrazné černé brýle, bílou halenku a tmavý dámský kostýmek.

Nejen profesorka Sarah Gilbert. Společnost Mattel se inspirovala i dalšími bojovnicemi proti covidu-19. Firma tak dále vyrobila Barbie na počest zdravotní sestry Amy O'Sullivan, která ošetřovala prvního pacienta s koronavirem v nemocnice Wycoff v newyorkském Brooklynu.

Další panenka vznikla podle lékařky Audrey Cruz, která bojovala proti covidu-19 v první linii v nemocnici v Las Vegas. V neposlední řadě další vzorové Barbie byly vytvořeny podle kanadské psychiatričky Chiky Stacy Oriuwy a brazilské biomedicínské vědkyni Jacqueline Goes de Jesus.

Zdroj: The Guardian
Autor:
Publikováno: 30. 8. 2021 13:21 Nahlásit obsah