6 potravin, o kterých jste neměli tušení, že ničí vaše hormony a pleť

6 potravin, o kterých jste neměli tušení, že ničí vaše hormony a pleť Zdroj: Shutterstock

Tohle jistě zná každá žena – večer jdete spát s krásně hladkou pletí, ale ráno se probudíte a vaši tvář zdobí nevzhledné pupínky. Vy nechápete, kde se tam najednou vzaly, a máte pocit, jako kdyby se vám opět vracela puberta.

Nic si z toho ovšem nedělejte, stává se to i těm nejlepším z nás. A zejména těm, které trápí hormonální nerovnováha. Hormonální akné není totiž žádná legrace a je potřeba s ním něco udělat!

Hormonální akné je výsledkem vážné endokrinní nerovnováhy a u většiny žen se projevuje v polovině cyklu, tedy při ovulaci a neprodleně nějakou chvíli před menstruací.

Zdroj: Shutterstock Z hormonálního hlediska tato dvě období jistě dávají smysl. V tomto období je hladina estrogenu a testosteronu zároveň na těch nejvyšších hodnotách. Ovšem pokud je u ženy endokrinní systém v rovnováze, žádné obrovské hormonální výkyvy by se neměly projevovat. Naopak u žen, u kterých hormony nepracují tak, jak by měly, se nahromaděný estrogen a testosteron ukládá v celém systému a může nadělat pěknou spoušť.

Pokud jste i vy jedna z těch, u kterých se při každé ovulaci či menstruaci objevují pupínky po celém obličeji, je to pravděpodobně způsobeno tím, že se vaše tělo nedokáže řádně detoxikovat. Nahromaděný estrogen a testosteron zesiluje funkci mazových žláz, což vede k akné. Také mohou stát za tím, že vám během menstruace vypadávají vlasy.

Jak mít lepší pleť

V některých případech vám určitě mohou pomoci přípravky proti akné, ale spíše byste se měly zaměřit na to, proč se vám toto akné neustále vrací a otravuje vám život. Naše tělo je jedna obrovská pavučina propojení a akné může souviset i s játry, lymfatickým systém či tlustým střevem. Jednoduše řečeno, co tělu dáte, to se promítne na vaší pleti. Potraviny, které jíte a dokonce i kosmetika, kterou používáte.

Ve výsledku žádné drahé krémy nebo prášky na předpis ve skutečnosti vaše akné nevyléčí. Jak si tedy k vysněné pleti pomoci? Odpověď je naštěstí velmi jednoduchá – do svého jídelníčku zařaďte ty správné potraviny a také na své tělo používejte ty správné produkty.

Zdroj: Shutterstock Co z jídelníčku vyřadit:

 • Mléčné výrobky – některé mléčné výrobky obsahují syntetické hormony, které jen k přebytku hormonů v našem těle přispívají, protože negativně ovlivňují naše střeva.
 • Sója – i sója může přispívat k většímu rozšíření akné.
 • Lepek – je to stejné jako u mléčných výrobků. Dokonce i lepek může přispívat k zánětu střev.
 • Arašídy – a to i přesto, že na ně nejste alergická. Arašídy mohou způsobit nežádoucí reakce, včetně kožních zánětů a pupínků.
 • Oleje – přesněji řepkový, slunečnicový a olej ze světlice barvířské. Rostlinné oleje mají více omega-6 než omega-3 mastných kyselin a právě ty mají za následek větší množství estrogenu.
 • Kofein – káva i černé nebo zelené čaje mohou tělo zbavit vitamínu B, hořčíku a zinku, což se projevuje především na vaší pleti.

Co je potřeba udělat:

Získejte živiny

Zkuste si doma udělat domácí džus, na který budete potřebovat:

 • ½ šálku koriandru
 • ½ zeleného jablka
 • 2 stonky celeru
 • ½ salátové okurky
 • čtyři lístky římského salátu
 • čtyři mražené nebo čerstvé jahody
 • šťáva z ½ citrónu
 • můžete přidat i ½ šálku kokosové vody

Doplňte potřebné bakterie

Probiotika jsou pro zdraví našich střev prostě potřebná a dobré trávení je klíčem k vyváženým hormonům.

Používejte organické kosmetické produkty

Zkuste používat i bioprodukty na obličej a tělo, protože jsou stejně důležité jako výběr kvalitních potravin. V dnešní době se již dá v obchodech koupit přírodní alternativa veškeré kosmetiky, která je pro naše tělo naprosto bezpečná a navíc i stejně účinná.

Autor:
Publikováno: 11. 3. 2022 12:16 Nahlásit obsah