8 věcí, které jste o mužském těle nevěděli
V mnoha ohledech bývá ženské tělo a jeho fungování pro muže španělskou vesnicí. Co ale mužské tělo? Ač se to nemusí na první pohled zdát, i ono v sobě skrývá několik překvapení, o kterých mnohé ženy neměly dodnes ani tušení.
1. Stárnou pomaleji
Pro ženy je to smutná zpráva, avšak je to tak – mužská tvář si zachovává svůj mladistvý vzhled mnohem déle. Na vině je kolagen, který ženám ubývá mnohem rychleji. Avšak muži se o svou pleť starají v mnohem menší míře než ženy, čímž svou výhodu ztrácí.
2. Mohou kojit
Ano, i muži mohou teoreticky kojit, protože žlázu k produkci mléka mají stejně jako ženy. Je sice zakrnělá, avšak tvorba mléka se může vyvolat i hormonálně. Produkce mléka u mužů může také vzniknout vlivem hladovění – tisíce těchto případů bylo pozorováno u propuštěných z koncentračních táborů během druhé světové války.
3. Sklon k plešatění pochází od matky?
Dlouhodobě lidé věřili tomu, že plešatost se dědí od matky, respektive z genu chromozomu X. Průzkumy však dokázaly, že svůj podíl na řídkém porostu má i otec – pokud i on trpí ztrátou vlasů, zvýší se u jeho potomka pravděpodobnost plešatění o 60 %. Svůj vliv zde má i aktivita hormonů a v neposlední řadě i stres a nezdravá životospráva.
4. I muži mají své dny
Mnoho žen potvrdilo, že u svých partnerů zaznamenávají pravidelně se opakující období, kdy jsou citlivější, podrážděnější, honí je mlsná a někdy dokonce mají i žaludeční křeče. Vědci skutečně potvrdili, že až 26 % mužů prožívá PMS – premenstruační syndrom.
5. Všichni muži byli ženami
Všechny lidské bytosti započali svou existenci jako ženy. Ačkoliv pohlaví dítěte je dáno v okamžiku, kdy spermie pronikne do vajíčka, zhruba do šestého týdne těhotenství je aktivní pouze „ženský“ chromozom X a obě pohlaví se do té doby vyvíjí stejně. Pokud má embryo mužskou genetickou výbavu, aktivuje se chromozom Y, který je zodpovědný za další vývoj muže.
6. Mužská kůže je silnější
Vlivem hormonu testosteronu je mužská kůže až o 25 % silnější než ta ženská. Během života se však postupně tenčí, zatímco tloušťka ženské kůže zůstává až do menopauzy stejná.
7. Záhada Adamova jablka
Podle Bible je za mužský ohryzek zodpovědný první muž Adam, kterému kousek osudného jablka uvízl v krku. Vědci se však přiklání k tomu, že na „vině“ jsou hlasivky, které se během puberty zvětšují více než u žen. Výsledkem je následně to, že mužům se výrazně prohloubí hlas, zatímco u dívek je položen výše.
8. Muži a barvy
Nejedna žena si stěžuje, že muž nedokáže poznat ten obrovský rozdíl mezi lososovou a meruňkovou a stojí si za tím, že vidí oranžovou. Není to náhoda. Už v pravěku se musely ženy rozhodovat například o tom, které ovoce je dostatečně zralé či která potravina se začíná kazit. Vlivem toho se u nich vyvinulo mnohem citlivější vnímání barev, zatímco muži ony jemné rozdíly v barvách často nejsou schopni rozeznat.