Akné na zádech nás trápí i v dospělosti: Tento problém vyřeší pupalkový olej i kávový peeeling

Akné na zádech nás trápí i v dospělosti: Tento problém vyřeší pupalkový olej i kávový peeeling Zdroj: Shutterstock.com

Pokožku obličeje mají mnozí z nás v naprostém pořádku. To, co nás dokáže potrápit i v dospělosti, je však akné na zádech. V podobě pupínků i bolestivých vřídků se objevuje v každém ročním období. Jak se této nepříjemnosti zbavit?

Akné na zádech má mnoho příčin

Dělá se vám neustále akné na zádech? Pak v tom rozhodně nejste sama. S tímto problémem bojují nejen teenageři, ale i dospělé ženy. Zanícené pupínky má v prvé řadě na svědomí genetika. V mnoha případech si však za rozvoj akné na zádech můžete sama. Jaké chyby nevědomky děláte nejčastěji?

1. Nosíte oděv z dráždivých umělých materiálů.

2. Když se nadměrně zpotíte (například při sportu), nejdete se ihned vysprchovat. Vaše pokožka na zádech tak jde vstříc dalšímu zanícení.

3. Používáte nesprávnou kosmetiku, která ucpává póry.

4. Při sprchování či koupeli si pravidelně zapomínáte mýt záda. Tato část lidského těla je tak k rozvoji akné mnohem náchylnější.

5. Špatně se stravujete. Ráda navštěvujete fastfoody, milujete sladké a čokoládu a nevyhýbáte se smaženým či kořeněným jídlům. Dopřáváte si pravidelně také kávu a alkoholické nápoje.

Zdroj: Shutterstock.com

Na zanícených zádech má velký podíl i stres

Za vaše nedokonalá záda často může také kolísající hormonální hladina, která se mění v průběhu vašeho menstruačního cyklu. Akné na zádech se často objevuje i tehdy, když jste v nadměrném stresu, anebo je na vás vyvíjen velký psychický tlak.

Jak se zbavit akné na zádech? Proveďte několik základních opatření

Abyste se nadobro zbavila akné na zádech, stačí vám k tomu provést několik menších změn. Začněte nosit oblečení z prodyšného přírodního materiálu. Pokaždé, když se zpotíte, se ihned osprchujte a převlečte do čistého oděvu. Začněte používat tělovou kosmetiku na vodní bázi, která nedráždí, ale uklidňuje. Zaměřte se rovněž na svůj jídelníček, který by měl být zdravý, lehký a vyvážený. Zařadit byste do něj měla ovoce, zeleninu, vyšší podíl bílkovin, celozrnné pečivo a velmi libové maso. Nezapomeňte pít také dostatečné množství tekutin.

Tip: Kromě dostatečného pitného režimu se vrhněte také na pravidelné pití detoxikačních čajů. Díky tomuto přístupu očistíte svého tělo od toxických a odpadních látek, které mají rovněž velký podíl na vzniku akné na zádech.

Důkladný peeling zad: Ideálně dvakrát týdně

Záda náchylná k rozvoji akné však potřebují další starostlivou péči. Dvakrát do týdne jim proto dopřejte důkladný peeling, pomocí kterého odstraníte odumřelé buňky a zbavíte se rovněž nečistot, jež by ucpávaly póry. Abyste svá citlivá záda příliš nepodráždila, používejte na ně velmi jemný peeling. Svým zádům můžete pravidelně dopřát také speciální masku. Osvědčená je zejména následující kombinace.

Zdroj: Shutterstock.com

Domácí kávový peeling

Smíchejte 50 gramů čerstvě namleté kávy s jednou lžící kokosového oleje. Tento peeling s pomocí další osoby neneste krouživými pohyby na svá záda. Nechte působit 5 minut a poté smyjte.

Kvasnicová maska na záda

Proti akné na zádech můžete bojovat i klasickými kvasnicemi, které regulují vylučování kožního mazu, stahují póry a čistí pokožku. Kvasnicovou masku, která je vhodná i pro citlivou pokožku, si vyrobíte tak, že kvasnice rozmícháte v troše mléka. Poproste další osobu, aby vám tuto masku nanesla na záda. Nechte 15 minut působit a pak důkladně smyjte. Opakujte dvakrát týdně.

Pupalkový olej proti hormonálnímu akné

Jestliže se vám akné na zádech pravidelně tvoří v důsledku hormonální nerovnováhy, kromě peelingu a masky vám pomůže také olej z pupalky dvouleté. Pupalkový olej, kterým si svá záda budete pravidelně potírat, podpoří zdraví vaší pokožky tím, že léčí zánětlivé procesy, a navíc vyrovnává hormonální systém. Tento olej, který pomáhá i při bolestivé menstruaci či v době přechodu, však můžete užívat i vnitřně a zařadit jej tak do svého jídelníčku.

Autor:
Publikováno: 19. 11. 2019 11:15 Nahlásit obsah