Červené víno jako lék: Jednu skleničku si už nemusíte vyčítat

Červené víno jako lék: Jednu skleničku si už nemusíte vyčítat Zdroj: Shutterstock.com

Dáte si sem tam po jedné skleničce červeného vína? Už kvůli tomu nemusíte mít tak velké výčitky. Tento nápoj, který bývá nedílnou součástí pohodových i romantických večerů, totiž v přiměřeném množství blahodárně působí na lidské zdraví. Proč tedy na červené víno rozhodně nezanevřít?

Víno bylo lékem už ve středověku

Již před staletími lidé hojně využívali víno k léčbě nejrůznějších zdravotních potíží. Například mniši, kteří obývali středověké kláštery, byli přesvědčeni, že žijí déle díky mírné, ale pravidelné konzumaci vína. Vědecké výzkumu v posledních letech naznačují, že by to mohla být pravda. Pozornost vědců se obrací zejména na červené víno, ve kterém nacházejí látky pozitivně ovlivňující lidské zdraví i délku celkového života.

Zdroj: Shutterstock.com Červené víno a resveratrol: Dokonalé spojení

Proč je červené víno tak často označované jako lék? Zejména kvůli vysokému podílu resveratrolu, což je sloučenina přinášející lidskému zdraví spoustu výhod. Kromě červeného vína resveratrol najdete také ve slupkách modrých hroznů, ale i v borůvkách, brusinkách či arašídech. Samotný resveratrol je důležitý i pro rostliny. Tato sloučenina je chrání před bakteriemi, plísněmi, ale i ultrafialovým zářením.

Zdravotní výhody resveratrolu

I když vzhledem k obsahu alkoholu není červené víno nejlepším způsobem příjmu resveratrolu, patří k těm nejoblíbenějším. Jaké benefity vám tedy mírná a pravidelnější konzumace červeného vína obsahujícího resveratrol přináší?

  • Snížíte riziko srdečních onemocnění a posílíte své srdce.
  • Potlačíte vznik depresí.
  • Zlepšíte si paměť a budete se lépe soustředit.
  • Vaše tělo bude lépe chráněno před virózami včetně chřipky.
  • Předejdete rakovině tlustého střeva, prsu, prostaty, jater, plic a kůže. Vědecky prokázaný je rovněž účinek červeného vína v případě prevence před poškozením jater při chemoterapii.

Zdroj: Shutterstock.com

  • Zabráníte rozvoji demence a Alzheimerovy choroby.
  • Vzhledem k tomu, že má resveratrol také antioxidační a protizánětlivé účinky, podporuje léčbu akné.
  • Bonus na závěr: Některé vědecké studie poukazují na to, že resveratrol dokáže zpomalit stárnutí. Potlačuje konkrétně celkové stárnutí organismu i tvorbu vrásek.

Červené víno pijte s mírou

Lékaři upozorňují, že zdraví prospěšné je pouze skutečně mírné pití červeného vína. Ženy by neměly vypít více než jednu skleničku červeného vína denně. Pro muže jsou denním limitem dvě skleničky červeného vína. Blahodárně působící resveratrol však do sebe můžete pravidelně dostávat zdravějším způsobem, než který představuje pití červeného vína. A to třeba konzumací čerstvých modrých hroznů nebo arašídů.

Autor:
Publikováno: 25. 11. 2019 10:42 Nahlásit obsah