Charitativní běžecký závod Wings for Life World Run je za dveřmi

Charitativní běžecký závod Wings for Life World Run je za dveřmi Zdroj: redbull.com

Už 9. května se vyběhne pro ty, kteří běžet nemohou, a mezi aktivními účastníky nebudou chybět ani slavní sportovci. Jak vnímají závod Eva Samková nebo Vavřinec Hradilek, kteří ho pravidelně absolvují a na startovní čáře nebudou chybět ani letos?

Už po osmé se spojí profesionálové, amatérští běžci, handicapovaní sportovci nebo jen ti, kteří chtějí pohybem přispět na dobrou věc, aby podpořili nadaci Wings for Life zabývající se výzkumem léčby poranění míchy.

Od roku 2014 se do globálního charitativního závodu zapojilo více než 700 000 tisíc účastníků, kteří dohromady zvládli zdolat téměř neuvěřitelnou vzdálenost 7 milionů kilometrů a společnými silami tak vybrali téměř 30 milionů eur pro nadaci Wings for Life.

„Běh Wings for Live World Run je pro mě důležitý i proto, že pomáhám mému dobrému kamarádovi Marku Šnajdrovi jezdit na kajaku. Je to bývalý snowboardista, který má poranění míchy a je už 20 let na vozíčku,“ říká slalomář Vavřinec Hradilek, který si ani letošní ročník nenechá ujít.

I když letos poběží každý sám, ve výsledku poběží s celým světem, a to prostřednictvím aplikace Wings for Life App Run, která všechny běžce sdružuje do jedné globální platformy. V rámci ní si každý bude moci poměřovat výkony s běžci z celého světa.

Je to super kolektivní aktivita, kde se všichni podporují navzájem. Celkem mi to přirostlo k srdci, i když nejsem zrovna běžec. Letos jsem se rozhodl vytvořit svůj team, který se jmenuje #protopobezim, abychom společně s kamarády mohli vybrat zajímavou cifru,“ dodává skateboardista Maxim Habanec.

Zdroj: redbull.com

Jak na Wings for Life World Run pohlíží další čeští sportovci?

Eva Samková (snowboardcross)

Letošní ročník Wings for Life World Run pro mě bude už čtvrtý závod. Fandím té atmosféře, kterou má, a pamatuji si, jak konkrétně v Bratislavě byli všichni z tohoto závodu nadšení. Poběžím bez cíle a podle citu. Uvidíme, jestli překonám 10 kilometrů.

Markéta Davidová (biatlon)

Pro mě je Wings for Life World Run propojení celého světa a všech sportovců i nesportovců. Pokusím se překonat čas z minulého roku, ale především to beru jako zábavu, díky které můžu pomoci dobré věci. Chci si to hlavně užít.

Martin Fuksa (rychlostní kanoistika)

Vnímám to samozřejmě pozitivně. Je skvělé, jak se celý svět v jeden den (a v jeden čas) dokáže semknout a pro dobrou věc udělat takový sportovní výkon. Ať už si to jde projít, nebo naběhnout desítky kilometrů. Běhání spíš beru jako takové vyčištění hlavy. Dám sluchátka a letošní Wings for Life World Run zaběhnu!

Zdroj: redbull.com Maxim Habanec (skateboarding)

Mám pocit, že jsem běžel už první závod v roce 2014. Od té doby jsem nevynechal ani jeden, vždycky mě bavilo, že jsem mohl běžet s kamarády a známými pro dobrou věc. Taková super kolektivní aktivita, kde se všichni podporují navzájem. Celkem mi to přirostlo k srdci, i když nejsem zrovna běžec. Letos jsem se rozhodl vytvořit svůj team, který se jmenuje #protopobezim, abychom společně s kamarády mohli vybrat zajímavou cifru.

Vavřinec Hradilek (vodní slalom)

Charitativní podtext je to, proč to nadace Wings for Life dělá. Je to pro mě důležité i proto, že pomáhám mému dobrému kamarádovi Marku Šnajdrovi jezdit na kajaku. Je to bývalý snowboardista, který má poranění míchy a je už 20 let na vozíčku. Mám ale spoustu kamarádů, kteří jsou na vozíčku. Každý závod mi v tomto pomáhá si připomenout, jaké štěstí máme, že můžeme běžet po svých. Atmosféra závodu je naprosto neskutečná. Vědomí srovnání s ostatními běžci je úžasné.

Barbora Hermannová (plážový volejbal)

V profesionálním sportovním prostředí tlačíme a dostáváme svá těla do hraničních extrémních tréninků, kdy potřebujeme být zdraví, abychom vůbec mohli bojovat o co nejlepší výsledky. Na druhé straně jsou lidi, kterým tělo po zdravotní stránce selhává a přináší jim boj v jiné podobě. Velice náročného mentálního boje. A tak mi tohle propojení mezi sportem a zdravím připadá jako moc hezký akt.

Markéta Sluková-Nausch (plážový volejbal)

Je to celosvětově krásný projekt, bohužel jsem se ho ani jednou nemohla zúčastnit, protože mám v jarním období už sezónu. Baví mě na něm ale ten charitativní podtext, kdy všichni makají za jedním cílem. Sama ráda běhám, typicky v rámci příprav. Vezmu pejsky a běžíme nějakých 5 až 8 kilometrů.

Zdroj: redbull.com Alexander Choupenitch (fleret)

Je to pro mě srdcovka. Příjemný květnový výběh. Skvělá myšlenka, kterou hrozně rád podporuji. Navíc je super, že 100 % peněz, které se vyberou, jdou těm, kteří to potřebují, což je úžasné. A má to reálné výsledky, které můžeme vidět na někom, komu třeba tenhle závod pomohl znovu chodit.

Tomáš Slavík (fourcross)

Celá událost má pro mě strašně velkou lidskou hodnotu, kde je sportovní výkon tak trochu „vedlejší“. Rok od roku je pro mě lidská hodnota důležitější a s přibývajícím věkem to vnímám mnohem víc. Ve svým domácím okolí samozřejmě i v rámci mého závodu Revelations vytváříme spoustu aktivit, které jsou dobročinné.

Michal Maroši (MTB)

Jako extrémní sportovec to samozřejmě vnímám jako velkou podporu pro nás všeobecně. Je v tom velký posun a vždy, když se někdo z nás po těžkém úrazu postaví znovu na nohy, tak mi spadne kámen ze srdce. Běhám během zimního období i několikrát v týdnu. Velkou oporou mi jsou i mazlíčci Albíta a Maggie.

Autor:
Publikováno: 29. 4. 2021 13:09 Nahlásit obsah