Co vše o vašem zdraví prozradí barva jazyka?

Co vše o vašem zdraví prozradí barva jazyka? Zdroj: Shutterstock

Ačkoliv někteří z nás opomínají důležitost jazyka, měli bychom si uvědomit, že bez něj bychom nedokázali mluvit, vychutnat si naše jídlo, komunikovat a především bychom ani nevěděli, zda je s námi všechno v pořádku. Ptáte se jak to? Jazyk totiž dokáže o celkovém zdraví našeho těla vypovědět více, než jste si kdy mysleli.

Růžový jazyk

Pokud jste zdraví a tím pádem máte i zdravý jazyk, jeho barva by měla být na všech místech růžová. Je dostatečně vlhký, není na něm žádný povlak, skvrny, boláky či jiné zbarvení. Takto vypadající jazyk značí fungující trávicí systém i žaludek.

Bílý jazyk

Jemná bílá vrstva na jazyku značí onemocnění jater nebo gastrointestinálního traktu. Může jít však také jen o překyselený organismus nebo o žaludeční vřed. Pochopitelně, že je to však jen odhad, protože určit přesné onemocnění jen z barvy jazyka je téměř nemožné. Co je však jednoznačné, je to, že bílý povlak na jazyku není v pořádku a je důležité neotálet s návštěvou lékaře.

Silný bílý povlak na jazyku

Pokud je však bílá vrstva na jazyku opravdu silná a viditelná, není to v žádném případě dobré znamení. V tomto případě se může jednat o virovou infekci.

Zdroj: Shutterstock

Žlutý jazyk

Pokud vyloučíte potraviny, které vám mohly jazyk zbarvit do žluta, může se jednat o problémy s játry či se žlučníkem. V některých případech může jít také o špatné trávení.

Nerovnoměrně zbarvený jazyk

Už na první pohled je znát, že v tomto případě není v našem těle vše v pořádku. Nepravidelně zbarvený jazyk se silnými rýhami je důsledkem špatného zažívání. Pokud jsou rýhy na jazyku hluboké, může to být způsobeno vysokou hladinou cukru v krvi.

Červený jazyk

Zářivě červený jazyk nám dává jasně najevo, že je v našem těle nějaká infekce. Také to může signalizovat teplotu či zánět. Tmavě červená barva může poukazovat na problémy s ledvinami a červený jazyk u dětí by nás měl upozornit na jejich sníženou imunitu.

Zdroj: Shutterstock

Jazyk s červenou špičkou

Špička jazyka bývá zpravidla spojována se srdcem. V tomto případě však nejde tak o naše fyzické zdraví, jako o to psychické. Červená špička jazyka se většinou objeví při psychických problémech.

Červené okraje na jazyku

Pokud máte okraje jazyka červenější než jeho střed, znamená to, že konzumujete příliš mnoho ostrá či tučná jídla. Také se to může objevit při větší konzumaci alkoholu.

Fialový jazyk

Tmavý jazyk zbarvený až do fialova znamená nedostatek vitamínu B. Většinou se tato barva objevuje u žen, u kterých se právě dostavila menstruace, jenže její průběh není úplně hladký.

Pokud jste si na svém jazyku všimli jakýchkoliv nesrovnalostí a můžete s jistotou vyloučit, že za ně nemůže právě jídlo či máte jen podezření, raději navštivte lékaře a sdělte mu své obavy. Udělá vám potřebná vyšetření a následně zvolí pro vás vhodnou léčbu.

Autor:
Publikováno: 11. 9. 2023 17:09 Nahlásit obsah