Co všechno způsobuje zápach z úst a jak se ho zbavit?

Co všechno způsobuje zápach z úst a jak se ho zbavit? Zdroj: Shutterstock

Nikdo o tom nemluví, přesto se ale jedná o problém, který trápí nejednoho člověka. Řeč je o halitóze, neboli zápachu z úst. Co vše ale může být jeho příčinou a jak se tomuto choulostivému problému bránit?

Špatná hygiena

Valná většina případů zápachu z úst je způsobena nedostatečnou ústní hygienou. Na zubech se tak tvoří plak, který je tvořen zbytky jídla a bakteriemi –  právě on je za ten nelibý zápach zodpovědný.

Rozhodně byste tedy neměli zanedbávat pravidelnost a zuby si čistit alespoň dvakrát denně – po snídani a předtím, než jdete spát. Záležet si dejte i na výběru kartáčku. Vybírejte ty s menší hlavicí a měkkými vlákny. Při čištění byste neměli opomenout žádný kout úst a čištění kartáčkem doplnit i mezizubním kartáčkem či dentální nití. Pravidelně vyrážejte ke svému zubaři a dentálnímu hygienistovi, který vám případně s technikou čištění poradí.

Zdroj: Shutterstock

Zkažené zuby

Zápach z úst může být také způsoben zubním kazem. Ačkoliv nás zub zatím vůbec nebolí, může se projevovat právě nepříjemným zápachem. V tu chvíli nám nezbývá už nic jiného, než se vydat k zubaři, který nám od problémů pomůže.

Zánět dásní

Pokud se o své zuby dlouhodobě špatně staráte, koledujete si o zánět dásní, který vám na voňavém dechu rozhodně nepřidá. Tyto záněty jsou způsobeny bakteriemi, které se hromadí především v mezizubních prostorech, které lidé během čištění zubů velmi často opomíjejí. A navíc – pokud se tento problém neřeší, může banální zánět dásní přerůst až v parodontitidu, což je onemocnění dásní a kostí. Prevencí tak stále zůstává správná zubní hygiena a pravidelné návštěvy zubaře.

Zdroj: Shutterstock

Zrádné zuby moudrosti

Někdy může být příčinou nepříjemného dechu i postavení vašich zubů. Zde bývají nejčastěji problematické tzv. osmičky neboli zuby moudrosti. Někdy se mohou prořezat tak nešťastně, že se v prostorech kolem nich drží plak a zbytky potravin. Problém je důležité diskutovat se svým zubařem, který může případně rozhodnout o jejich vytržení.

Autor:
Publikováno: 7. 2. 2022 16:49 Nahlásit obsah