Francovka Alpa jako náhrada dezinfekce: Sáhněte po ní v nouzi nejvyšší

Francovka Alpa jako náhrada dezinfekce: Sáhněte po ní v nouzi nejvyšší Zdroj: Shutterstock.com

Nouzový stav, ve kterém jsme se v kvůli koronaviru ocitli, si často vyžaduje i nouzové řešení. Jelikož z nabídky většiny kamenných a internetových obchodů vymizely dezinfekční gely na ruce, přemýšlíme i v tomto případě o jejich alternativě. Tou může být v nouzi nejvyšší i tradiční český všelék, tedy francovka Alpa s 60% obsahem alkoholu.

Co místo dezinfekce? Roztoky s vysokým obsahem alkoholu

Dezinfekční gely na ruce jsou v současnosti nedostatkovým zbožím. Pokud je některý obchod naskladní, rychlostí blesku zmizí. Na místo běžných dezinfekčních prostředků vám jako provizorní náhražka mohou pomoci roztoky, které mají velmi vysoký obsah alkoholu. Tím je také francovka Alpa, která se začala vyrábět ještě před zrodem samostatného Československa.

Zdroj: Alpa.cz Francovku jako dezinfekci používaly už naše babičky

Určitě si vzpomínáte na to, že Alpu jako dezinfekci používaly už naše babičky nebo prababičky. O tom, že ji lze jako dezinfekci na ruce nebo univerzální dezinfekční prostředek používat v současné době, kdy čelíme pandemii koronaviru, mluví i někteří odborníci.

„Použití Alpy na ruce je možné. Není ale vhodné tento postup během dne častěji opakovat, protože líh vysušuje. Po dezinfekci Alpou proto doporučuji, abyste si své ruce umyli teplou vodou a mýdlem. Pokud Alpu použijete také na očištění ploch, madel na schodištích, v dopravě, vozíků a košíků v obchodech nebo klik u dveří, určitě tím nic nepokazíte,“ sdělila Milena Bušová z Ústavu hygieny a epidemiologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

O Alpu je v posledních dnech rekordní zájem

Podle společnosti Alpa, která francovku vyrábí ve Velkém Meziříčí, je o tento tradiční výrobek s vysokým obsahem lihu v posledních dnech a týdnech obrovský zájem. Lidé, ale i firmy jej při současném šíření koronaviru používají právě jako dezinfekci. Kvůli přetlaku objednávek však musel výrobce dočasně přerušit fungování podnikového e-shopu. „Děláme, co můžeme. Buď chybí nějaká surovina, nebo obal,“ uvedl pro ČTK předseda představenstva společnosti Alpa Václav Novotný.

Francovka Alpa se v tuzemsku poprvé představila v roce 1913, podle původní receptury se vyrábí dodnes. Jejím základem je 60procentní ethanol (alkohol). Tento alkoholický roztok, který má dezinfekční a antiseptické účinky, dále obsahuje směs éterických olejů, silic, vonných látek ze čtrnácti bylin a přírodního mentolu z máty.

Autor:
Publikováno: 27. 3. 2020 10:42 Nahlásit obsah