Omezení počtu zákazníků v obchodech platí od středy 18. listopadu: Na 15 metrů čtverečních může být jeden člověk

Omezení počtu zákazníků v obchodech platí od středy 18. listopadu: Na 15 metrů čtverečních může být jeden člověk Zdroj: Shutterstock.com

Česká vláda schválila, že od středy 18. listopadu začne platit omezený počet zákazníků v obchodech. Na ploše 15 metrů čtverečních bude přitom moci nakupovat pouze jeden člověk. Podle své plochy v metrech čtverečních tak bude mít každý obchod stanovený maximální počet zákazníků ve svých vnitřních prostorách. Jak by to tedy mělo vypadat v praxi?

Omezení jednoho člověka na 15 m2 platí až do třetího stupně PES

Omezení počtu zákazníků v maloobchodech, supermarketech i nákupních centrech od středy 18. listopadu je součástí nového protiepidemického systému PES, který v pátek 13. listopadu představilo ministerstvo zdravotnictví. Tato restrikce je v současnosti velmi diskutovaná, protože na ploše 15 metrů čtverečních se bude moci v obchodě pohybovat pouze jeden zákazník. Omezení 15 metrů čtverečních na jednoho člověka má přitom dle modelu PES platit až do třetího stupně pohotovosti.

Co je další novinkou, od středy 18. listopadu mohou mít obchody od pondělí do soboty otevřeno až do 21. hodiny. Jak pro CNN Prima News podotkl ministr zdravotnictví Jan Blatný, lidé mohou jít z nákupu bez problémů domů i po 21. hodině, i když prakticky platí zákaz vycházení.

Hrozí dlouhé fronty před obchody

Jak bude omezení jednoho člověka na 15 metrů čtverečních vypadat v praxi? Do prodejny menšího supermarketu, který má 400 metrů čtverečních, tak bude moci v jednu dobu vkročit maximálně 26 zákazníků. Ostatní lidé budou stát venku před supermarketem ve frontě v rozestupech a čekat, až se uvolní místo a přijde na ně řada. Každá prodejna bude mít pravděpodobně omezený počet košíků a nákupních vozíků. Další lidé tak budou moci dovnitř do obchodu, až jižní zákazníci budou odcházet ven. 

Zdroj: Shutterstock.com Dle vyjádření obchodních řetězců působících v Česku v důsledku tohoto opatření nestihnou obchody obsloužit 20 až 30 procent zákazníků. Před maloobchody a zejména supermarkety a nákupními centry se navíc mohou zvlášť ve větších městech tvořit až hodinové fronty. Paradoxně i navzdory tomuto novému nařízení bude stále platit zákaz otevření obchodů v neděli. 

Jaká omezení v Česku platí už od 22. října

  • V neděli musí být až na pár výjimek zavřeno.
  • Do obchodu mohou vstoupit maximálně dva členové jedné domácnosti.
  • Uvnitř obchodu je nutné od ostatních držet dvoumetrový odstup.
  • Zákazníci mohou u vchodu do obchodu použít dezinfekci, u nebaleného pečiva by měli používat jednorázové rukavice.
  • Doporučena je bezhotovostní platba kartou.
Autor:
Publikováno: 18. 11. 2020 12:40 Nahlásit obsah