Gurgl – diamant Alp s nápadem

Gurgl – diamant Alp s nápadem Zdroj: Tomáš Rucký

Alpy momentálně nabízí velmi dobré lyžařské podmínky a nijak tomu není ani v rakouském Gurglu. I když tento menší areál leží až na konci Ötztalského údolí za známým Söldenem, rozhodně nepatří mezi žádné odpadlíky, právě naopak, dokonce se mu přezdívá diamant Alp. Kromě přehledných sjezdovek stojí za vyzdvihnutí i tamní nápadité restaurace.

Gurgl leží zhruba 20 minut za Söldenem, kde údolí trochu zpustne a jakoby zesílí svoje sevření, čímž tamnímu areálu dodá jistou unikátnost. Gurgl je de facto tvořen dvěma areály - Hochgurglem a Obergurglem, přičemž jsou oba propojené horizontálně vedenou kabinkovou lanovkou Top Expres, díky které se dostanete z areálu do areálu za necelých 10 min. Tahle jízda lanovkou ale připomíná spíš vyhlídkový let, takže delší doba strávená v kabině nijak nevadí, ba naopak.

Zdroj: Tomáš Rucký Nástupních míst do areálu je hned několik a nenechte se zaleknout parkovacími automaty, s celodenní permanentkou máte parkování přímo u dolních lanovek zdarma, stačí do automatu vložit i skipas. My si strategicky vyjíždíme autem až do sedla Timmlesjoch, kde startuje výše položená kabinková lanovka Kirchenkarbahn, což je na první lano ideální volba – zatímco ostatní lyžaři teprve vyjížděli lanovkami z údolí, my už se proháněli na sjezdovce.

Zdroj: Tomáš Rucký Sjezdovky obou areálů jsou západně orientované, takže jsou tu sjezdovky skoro celé dopoledne ve stínu, takže nabídnou docela dobrý stav i odpoledne. Nevýhodou ranního stínu je kromě horší viditelnosti i větší zima, takže komu by se zachtělo sluníčko, jsou na něm nyní v prosince jako první sjezdovky č. 41,42,43 spouštějící se v samé levé části Hochgurglu, na které se dostanete zmíněnou kabinkou Kirchenkarbahn. I slunný manšestr by se dal tedy považovat za jednu z výhod parkování na sedle Timmelsjoch. Tratě v této části navíc nabídnou i jeden z nejhezčích pohledů do údolí.

Zdroj: Tomáš Rucký Gurgl sice není ledovec, ale vysoká nadmořská výška tu zaručuje dobré lyžařské podmínky zhruba od poloviny listopadu až do konce dubna. Už v první polovině prosince se tu lyžuje na 80 km sjezdovek z celkových 112 km. Možná díky tomu, že je Gurgl menší než Sölden, nebo tím, že leží až za ním, tady můžeme mluvit o nižší zalidněnosti na sjezdovkách.

Zdroj: Tomáš Rucký I když byly planiny kolem sjezdovek leckde pokreslené prohánějícími se lyžaři, na freeride to zatím ještě není. Nebo alespoň ne na ten, při kterém byste nepotrápili skluznice svých lyží. Sněhové podmínky na sjezdovkách jsou ale velmi dobré, a to jednak díky přírodnímu sněžení i díky tomu, že sněžná děla tu „jedou“ prakticky nepřetržitě, i v době lyžování. To je sice občas trochu nepříjemné, ale ruku na srdce, sníh na sjezdovkách je nám všem přednější.

Zdroj: Tomáš Rucký Sjezdovky v horních částech obou areálů připomínají klasické alpské dálnice, které nejsou nijak spletité, spíš naopak se vinou po stráních celkem jednoznačně a přehledně. Celkově převažují modré a červené sjezdovky, takže sklony tratí jsou vesměs „carving-friendly“.

Zdroj: Tomáš Rucký Pokud odstartujete na Timmeljoch, nabízí se samozřejmě varianta prolyžovat se oběma areály na druhou stranu na vrchol Hohe Mut. Tohle menší safari tím pádem nabídne všechny druhy sjezdovek a nouze není ani o černé padáky, jakým je například sjezdovka č. 8. Na černých sjezdovkách se mi tu líbí, že jsou „jetelné“ a dobře přehledné.

Zdroj: Tomáš Rucký U nás padlo nejvíc nalyžovaných kilometrů na areál Hochgurgl, a to hlavně díky jeho slunnějším sjezdovkám. Naopak nás moc nezaujala pravá strana Obergurglu, kde se z dominantního vrcholu Hohe Mut spouští jen jedna klikatá užší červená sjezdovka. I tak je ale Hohe Mut fajn zastávkou nejen kvůli zase trochu jinému pohledu do údolí, ale také díky tamní hospůdce Hohe Mut Alm, u které by se s nadsázkou dalo říct, že je kombinací horské chaty a královského zámečku. Dvě místnosti tu skoro působí jako kulisa v nějaké pohádce, nicméně bez rezervace si tady jen tak neposedíte.

Zdroj: Tomáš Rucký Ani za venkovní terasu se ale Hohe Mut Alm nemusí nijak stydět a ačkoli sjezdovky jsou v této části většinu dne zahalené do stínu, tahle teráska je zalitá sluncem v každém rohu. Výhledy do zasněžené divočiny bez známek civilizace jsme si tu užili současně s tradiční rakouskou kuchyní, tedy s Tiroler Gröstlem (17,50 eur).

Zdroj: Tomáš Rucký V Gurglu jsme za tři dny navštívili tři restaurace a každá měla nápad. První navštívenou byla restaurace Top Mountain Crosspoint, která leží přímo u parkoviště na sedle Timmelsjoch a je spojená s muzeem motocyklů. Muzeum se 450 exponáty patří k největším v Evropě a vstup na osobu vyjde na 15 eur. „Motorskářskou“ atmosféru ovšem pocítíte i v samotném interiéru restaurace bez potřeby platit vstupné a výstavní kousky motocyklů tady celkově dokreslují originální design restaurace.

Zdroj: Tomáš Rucký Dalším „must-visit“ občerstvením je Top Mountain Star, což je impozantní kruhový bar s ochozem na vrcholu hory Wurmkogel ve výšce 3 082 m. Bar zaujme jak proskleným interiérem, tak i venkovním posezením, kdy barové stoličky lemují ochoz kolem dokola, a tak máte při občerstvování výhled na všechny strany, dokonce i na italské Dolomity.

Zdroj: Tomáš Rucký Přímo u baru se nachází i vyhlídka s kamzíkem, kterou také můžeme označit za takový „instagram-friendly spot“. Těžko říct, co je tu zajímavější – jestli pohádkově omrzlý můstek vedoucí k vyhlídce, nekonečný výhled do malebné krajiny nebo samotná vyhlídka s kamzíkem, který je k vám z nějakého důvodu otočený „zády“.

Zdroj: Tomáš Rucký Novinkou ze sezóny 21/22 je moderní kabinková lanovka Rosskar, která vás přímo z centra Obergurglu vyveze až k restauraci Festkogelalm.

Zdroj: Tomáš Rucký Obergurgl nabízí k ubytování luxusní hotely i pár cenově dostupnějších penzionků, z nichž některá zařízení razí filozofii „ski in – ski out“, tedy z lyžárny vyjdete přímo na sjezdovku a po lyžovačce prakticky zajedete s lyžemi až do pokoje. Až na pár načančaných výloh obchodů se sportovní výbavou je ale Obergurgl spíš poklidnější vesnička bez divokých aprés-ski večírků.

Zdroj: Tomáš Rucký

Gurgl v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                                                       6 h 52 min
Celodenní skipas dospělý                                                                                                    64 eur
Celodenní skipas mládež (roč. nar. 2003-2007)                                                                  51 eur

Celodenní skipas dítě (roč. nar. 2008-2014)                                                                        35 eur

Vstup do motocyklového muzea                                                                                         15 eur

Provozní doba střediska                                                                                                      9:00 – 16:00

Webové stránky střediska                                                                                       www.gurgl.com

Zdroj: Tomáš Rucký V Gurglu jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Gurgl Gurgl Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 28. 12. 2022 11:43 Nahlásit obsah