Glutaman sodný vám může ve vyšších dávkách uškodit: Pod jakým označením jej najdete na etiketách potravin?

Glutaman sodný vám může ve vyšších dávkách uškodit: Pod jakým označením jej najdete na etiketách potravin? Zdroj: Shutterstock.com

Když sníte polotovar z obchodu nebo si zajdete na oběd do rychlého občerstvení, je tu vysoká pravděpodobnost, že do svého těla přijmete také vyšší množství glutamanu sodného. Tato látka totiž zvýrazňuje chuť jídla. Vyplatí se jí ale zdaleka vyhnout. Víte, co vám po požití glutamanu hrozí a jak jej spolehlivě najdete v potravinách?

Podle asijské tradice zastupuje glutaman sodný pátou chuť

Glutaman (glutamát) sodný sloužil v minulosti jako oblíbené dochucovadlo pouze v asijské kuchyni. Sami asijští kuchaři vám potvrdí, že jídlo má celkem pět chutí: sladkou, slanou, hořkou, kyselou a také tzv. umami chuť (česky chutnou, delikátní), kterou zastupuje právě glutamát.

V posledních desetiletích přišel glutamanu sodnému na chuť potravinářský průmysl doslova po celém světě. Tento bílý krystalický prášek bez vůně a mírné masové chuti dokáže totiž několikanásobně zesílit chuť potravin.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdravotní problémy způsobené nadměrným příjmem glutamanu

Evropský úřad pro bezpečnost potravin stanovil maximální denní příjem glutamanu sodného na 30 miligramů na jeden kilogram tělesné váhy. Tuto hranici, která se vztahuje pouze k dospělým lidem, ovšem nikoliv k dětem, však v důsledku nezdravého životního stylu často překračujeme. Naše tělo nám samo poví, že jsme to s glutamanem sodným opravdu přehnali. Pokud chodíte například do asijských bister či fast foodů víc, než je zdrávo, mohou se u vás rozvinout tyto příznaky:

  • zvracení
  • nadměrné pocení
  • pálení a pocit napětí a tepla v obličeji, na krku či v dekoltu
  • bušení srdce
  • brnění těla
  • pálení v krku
  • bolesti hlavy

Víte, že? Vědecká studie CureTogether z roku 2011 uvedla, že vyhýbání se potravinám, které obsahují glutaman sodný, je jedním z efektivních způsobů léčby migrény.

Zdroj: Shutterstock.com

Pečlivě studujte etikety potravin

Před tím, než si v obchodě koupíte konkrétní balenou potravinu, důkladně si pročtěte její etiketu. Označení glutaman sodný však v popisu obsažených látek na etiketě daného výrobku nenajdete. Glutaman sodný má zpravidla následující označení:

  • Podle nařízení Evropské unie se glutaman sodný označuje jako přidaná látka pod mezinárodním kódem E621.
  • Někteří výrobci zvyšují množství glutamanu sodného v potravině přidání tzv. hydrolyzátu, který se ovšem nemusí označovat jako „éčko“. Výrobci tak namísto toho na etiketách glutaman sodný označují jako sójový hydrolyzát, bílkovinný hydrolyzát, sójový extrakt, žloutkový extrakt nebo extrakt z pekařského droždí.

Jak omezit příjem glutamanu sodného

Jestli se chcete vyhnout zvýšené konzumaci glutamanu sodného, základem je, abyste si začali všechny denní chody připravovat výhradně doma, a to z čerstvých surovin. Rozhodně přestaňte vařit z polotovarů a konzervovaných jídel. Nepoužívejte ani bujóny, polévky a omáčky ze sáčku, sypké kořenicí směsi či tekutá dochucovadla. Obloukem se vyhněte také stravování v rychlém občerstvení.

Autor:
Publikováno: 8. 8. 2019 14:34 Nahlásit obsah