Jak používat a udržovat doma vyrobenou roušku: Sterilizace a žehlení je základ

Jak používat a udržovat doma vyrobenou roušku: Sterilizace a žehlení je základ Zdroj: Shutterstock.com

V Česku je žalostný nedostatek roušek. Většina měst a obcí nabádá k tomu, aby lidé tuto ochranu nebo její náhražku nosili na veřejnosti. Právě proto se dobrovolníci po celém Česku pouští do vlastnoruční výroby roušek, které dokážou pomoci. Ušili jste si, nebo jste si nechali ušít roušku? V tom případě byste měli vědět, jak ji používat a udržovat.

Proč používat roušku

Doma vyrobená rouška z bavlněné metráže, bavlněného povlečení, bavlněné utěrky nebo bavlněného trička dokáže pojmout až osmdesát procent všech infekčních vykašlaných částic. Hodně ovšem záleží na kvalitě a hustotě použité bavlny. V každém případě užíváním roušky berete ohledy na své okolí a snižujete riziko dalšího šíření koronavirové infekce.

Jak si nasadit roušku a jak ji nosit

Podomácku vyrobená rouška by měla být ze stoprocentní bavlny, která je hustěji tkaná. Ať už jste si roušku sami ušili, nebo ji od někoho dostali, nejprve byste ji měli po dobu pěti minut sterilizovat ve vařící vodě, poté ji nechat volně uschnout a na závěr přežehlit.

Zdroj: Shutterstock.com Před tím, než si roušku nasadíte, si umyjte ruce mýdlem a vodou nebo použijete alespoň dezinfekční gel. Roušku vezměte za gumičky, které si nasaďte za uši. Ústní rouškou si přitom zahalte nos a ústa. Po jejím nasazení se ujistěte, že mezi rouškou a vaším obličejem nejsou žádné mezery.

Na co dále myslet

  • Během užívání na vnější stranu roušky nesahejte svýma rukama.
  • Pokud se během nošení roušky dotknete, okamžitě na své ruce použijte dezinfekci nebo je umyjte vodou a mýdlem.
  • V případě, že bude vnitřní část vaší roušky při nošení vlhká, okamžitě ji vyměňte za novou.
  • Ústní roušku byste přitom měli měnit každou hodinu, zvlášť když se pohybujete ve více frekventovaných místech.

Jak si sundat použitou roušku a následně ji vyvařit

Roušku sundávejte vždy odzadu hlavy, držte ji za gumičky a nedotýkejte se její přední části. Následně podomácky vyrobenou bavlněnou roušku uschovejte do dvojitého sáčku, který zavažte. Očistěte si ruce dezinfekčním gelem nebo umyjte vodou a mýdlem.

Zdroj: Shutterstock.com Nalijte do hrnce vodu, kterou dejte na sporáku vařit. Do vody přidejte půl lžíce pracího prášku. Až voda začne vařit, vysypte do ní ze sáčku použitou roušku. Tento sáček potom vyhoďte.

Použitou roušku nechte ve vařící vodě sterilizovat. Varem by měla projít ideálně po dobu pěti minut. Poté vyvařenou roušku nechte volně uschnout. Na závěr ji pečlivě ze všech stran přežehlete, a to ideálně párou. Pokud nemáte parní žehličku, navolte si na klasické žehličce nejvyšší stupeň a roušku přežehlujte po dobu pěti minut. Díky tomuto postupu bude podomácky vyrobená rouška z čisté bavlny připravená k dalšímu použití.

Tip: Roušky můžete také samostatně vyvařovat v pračce.

Jedna rouška nestačí

Pravidelnou údržbu podomácky vyrobené roušky byste rozhodně neměli podceňovat. Z toho důvodu by každá osoba ve vaší domácnosti měla mít hned několik roušek (ideálně dvě až tři), aby je mohla dle potřeby měnit. Nezapomeňte ovšem sterilizované roušky skladovat v místech, které jste dopředu vydezinfikovali.

Autor:
Publikováno: 18. 3. 2020 10:12 Nahlásit obsah