Kloš jelení je přenašečem bakterie Bartonelly. Jak poznáte, že jste se nakazili bartonelózou?
Kloši jelenímu se přezdívá létající klíště. Zatímco klíště obecné je roztoč, kloš jelení patří mezi hmyz. Mají ale společné to, že sají krev a jsou přenašeči závažných onemocnění. Po kousnutím klošem jelením hrozí potenciální riziko, že onemocníte bartonelózou. Jakých příznaků byste si měli všímat?
Co přenáší kloš jelení? Může vás nakazit bartonelózou
V posledních letech se kloš jelení v českých lesích výrazně přemnožil. Tento hmyz, který připomíná okřídlené klíště, na nás ve velkém dělá v přírodě nálety a rád se zavrtává do vlasů. V momentě, kdy kloš jelení přistane na vašem těle, shazuje křídla a svému lidskému hostiteli výjimečně saje krev - a to zejména ve vlasové pokožce.
Kloš jelení - kousnutí: Bartonelóza se léčí vhodnými antibiotiky
Sání krve klošem jelením většinou nijak nebolí. Tento dotěrný hmyz vás však může nakazit bakterií Bartonellou, které je několik druhů a která je původcem onemocnění zvaného bartonelóza.
"Připomínám těm, co chodí do lesa, že je nebezpečí napadení klošem jelením, který přenáší Bartonellu. Bartonelózu je nutné léčit vhodnými antibiotiky. Po týdnech lze testovat protilátky," uvedl na Twitteru český lékař Omar Šerý.
Příznaky nákazy bartonelózou
Jak poznáte, že jste se nakazili bartonelózou? “Mezi první příznaky patří bolestivé zduření mízní uzliny ve spádové oblasti vpichu, otok, bolesti místa vpichu," vysvětlil Omar Šerý.
Pokud tedy bude kloš jelení sát ve vlasové pokožce, zduří podle Šerého uzlina za uchem, což je typické pro bartonelózu. Tento lékař navíc upozornil, že vůbec nemusíte mít přehled o tom, že z vás kloš jelení sál.
Zdroj: Twitter.com/omarsery1, Jenzeny.cz, Zpravy.aktualne.cz