Konavirus může zanechat trvalé následky: Nejčastěji ohrožuje zdraví srdce a plic

Konavirus může zanechat trvalé následky: Nejčastěji ohrožuje zdraví srdce a plic Zdroj: Shutterstock.com

Lidé, kteří se vyléčí z onemocnění COVID-19, si mohou oddechnout jen na půl. Jak dokazují nejnovější lékařské poznatky, koronavirus u některých vyléčených pacientů může zanechat trvalé následky. A to zejména na plicích a srdci.

Snížená kapacita plic až o 30 procent

Zatímco většina pacientů, která se uzdravila z nového koronaviru, může opět po zdravotní stránce plnohodnotně fungovat, někteří lidé takové štěstí nemají. V důsledku nemoci COVID-19 se i po svém vyléčení potýkají s dlouhodobými zdravotními problémy. 

Na tuto skutečnost poukazují vědci z hongkonského Centra pro infekční nemoci, kteří u některých pacientů, jež se uzdravili z koronaviru, zaznamenali sníženou kapacitu plic. "Tito lidé se při rychlejší chůzi okamžitě zadýchají. Jde o pacienty, jimž se po uzdravení z nového koronaviru snížila kapacita plic o 20 až 30 procent. CT vyšetření následně prokázalo poškození jejich plic," popsal ředitel hongkongského Centra pro infekční nemoci Owen Tsang Tak-yin.

Trvalé následky mají nejčastěji lidé, kteří byli připojeni na plicní ventilaci

Podle amerického doktora Shu-Yuan Xiao, který působí jako profesor patologie na Lékařské univerzitě v Chicagu, mají nejčastěji trvalé následky lidé, kteří museli být během léčby nového koronaviru připojeni na plicní ventilaci. "Tito lidé patří k nejohroženější skupině. A to i poté, co se z nemoci COVID-19 úspěšně vyléčí," upozornil Shu-Yuan Xiao. 

Zdroj: Shutterstock.com "U pacientů, kteří jsou hospitalizování na JIP a potřebují plicní ventilátory, je vyšší pravděpodobnost poškození plic a vzniku syndromu akutní dechové tísně. U některých lidí se může rozvinout také plicní fibróza," dodal americký profesor patologie Shu-Yuan Xiao s tím, že lidé s mírným projevem nového koronaviru by se rozhodně neměli bát. Z této nemoci by se totiž podle něj měli vyléčit bez trvalých následků.

Koronavirus může napadnout i srdeční sval

Onemocnění COVID-19 představuje obrovský nápor na celé lidské tělo. Napadá přitom nejen plíce a dýchací soustavu, ale také srdce. Podle Kaiser Health News mají lékaři, kteří napříč celým světem ošetřují nakažené novým koronavirem, stále častější podezření, že virus nebo komplikace s ním spojené poškozují také srdeční sval. Poukazují také na to, že někteří lidé vyléčení z koronaviru, následně trpí určitým chronickým srdečním onemocněním.

První důkazy, že koronavirus může být nebezpečný i pro srdce, pocházejí z Číny. V této zemi již v březnu lékaři zveřejnili dvě studie, které se zabývají srdečními problémy u lidí vyléčených z COVID-19. Jedna z těchto studií zkoumala 416 pacientů, kteří byli v nemocnici hospitalizováni s koronavirem. Čínští vědci zjistili, že 19 procent těchto hospitalizovaných lidí vykazovovalo známky poškození srdce. Míra poškození srdce v důsledku koronaviru byla v tomto případě vyšší u lidí, kteří měli problémy se srdcem již před samotnou nákazou. 

Autor:
Publikováno: 29. 4. 2020 12:46 Nahlásit obsah