Konec nouzového stavu v Česku. Přehled, co se od pondělí 15. února změní

Konec nouzového stavu v Česku. Přehled, co se od pondělí 15. února změní Zdroj: Shutterstock.com

Nouzový stav v Česku končí v neděli 14. února 2021 v 23:59. Opakované prodloužení nouzového stavu odmítla ve čtvrtek 11. února poslanecká sněmovna. Co vše se s ohledem na konec nouzového stavu v Česku změní? Máme pro vás stručný přehled.

Co se v pondělí 15. února otevře

S ohledem na konec nouzového stavu v Česku budou moci v pondělí 15. února otevřít, obchody, služby, kina, muzea, galerie, bazény či posilovny. Co se týče služeb, otevřou se například kadeřnictví, kosmetické salony nebo masáže.

Bez nouzového stavu totiž vláda nemůže nechat obchody a provozovny dále uzavřené. Danou provozovnu bude však moci nechat nově zavřít hygienická stanice, pokud prokáže, že je místem covidové nákazy.

Co bude zavřené

Od 15. února mají pravomoc týkající se udílení protiepidemiologických opatření samotné kraje a hygienické stanice. Ty se bez stavu nouze začnou řídit zákonem o ochraně veřejného zdraví. S ohledem na tento zákon smějí nařídit zavření škol. Mají rovněž kompetence na místech, která jsou prokazatelnými ohnisky nákazy.

Hygiena má díky zákonu o ochraně veřejného zdraví další plošné kompetence. Smí rovněž nařídit uzavření restaurací a ubytovacích zařízení. Může dále požadovat vyčlenění lůžek pro covidové účely.

Zdroj: Shutterstock.com Návrat dětí do škol? S tím se nepočítá

S návratem školáků a studentů v pondělí 15. února do lavic se zatím nepočítá. Provoz školských zařízení totiž může omezit díky zákonu o ochraně veřejného zdraví nejen kraj a hygienická stanice, ale také samotné ministerstvo školství.

Jak to bude se shromažďováním?

Po konci nouzového stavu nemůže být v Česku shromažďování zakázáno. S omezením pohybu či pobytu však souvisí stav nebezpečí, který může daný kraj vyhlásit na maximálně 30 dní.

Stav nouze, kte kterému se vztahuje většina vládních protiepidemiologických restrikcí, končí v Česku po pěti měsících. Podle expertů, poslanců i hejtmanů krajů však je možné tyto restrikce vydat i jiným způsobem.

Autor:
Publikováno: 12. 2. 2021 12:42 Nahlásit obsah