Koronavirus snižuje u mužů plodnost, tvrdí izraelští vědci. Covid-19 podle nich neblaze ovlivňuje produkci spermií a jejich hybnost

Koronavirus snižuje u mužů plodnost, tvrdí izraelští vědci. Covid-19 podle nich neblaze ovlivňuje produkci spermií a jejich hybnost Zdroj: Shutterstock.com

I mírná forma onemocnění novým koronavirem může mít podle vědců u mužů za následek neplodnost. Tuto skutečnost tvrdí výsledky izraelské studie vedené doktorem Danem Aderkou ze zdravotního institutu Sheba. Podle Aderky koronavirus poškozuje funkci varlat, způsobuje pokles počtu spermií a snižuje jejich hybnost.

Koronavirus se objevil ve spermiích 13 procent nakažených mužů

Nová izraelská studie, o které informoval list The Jerusalem Post, přišla s tvrzením, že muži trpící mírným, středním i závažným průběhem koronaviru mohou mít sníženou plodnost.

Tým izraelských vědců vedený doktorem Danem Aderkou ze zdravotního institutu Sheba objevil koronavirus ve spermiích zhruba u 13 procent mužů pozitivních na Covid-19. U těchto mužských pacientů se snížila produkce spermií o celých 50 procent, zbylé spermie měly nižší hybnost. Tento stav u mužů trval i po 30 dnech od stanovení nákazy novým koronavirem.

Covid-19 je schopný infikovat varlata

Dan Aderka a jeho tým se zaměřili také na muže, kteří nemoci Covid-19 podlehli. Posmrtné testy u 12 pacientů prokázaly mírné až závažné změny v testikulárních buňkách, které ve varlatech podporují vývoj spermií a které produkují mužský pohlavní hormon testosteron.

Zdroj: Shutterstock.com Podle Aderky je nový koronavirus schopen infikovat varlata, protože se váže na receptor ACE2, který se kromě varlat nachází také v buňkách plic, ledvin nebo srdce. Receptor ACE2 se v rámci varlat nalézá v Sertoliho buňkách, které podporují zrání spermií, a v Laydigově buňkách, které produkují testosteron. Když se koronavirus naváže na receptor ACE2, tyto buňky ničí, což dle zjištění doktora Aderky snižuje mužskou plodnost.

Trvalý, nebo přechodný problém? Ani vědci nemají odpověď

Výzkum izraelských vědců prozatím neodhalil, zda jsou varlata koronavirem poškozena dlouhodobě a tím pádem je v ohrožení mužská plodnost, nebo zda jde o problém přechodného rázu. Pravděpodobně bude trvat několik let, než na tuto otázku najdou vědci jasnou odpověď.

Autor:
Publikováno: 8. 10. 2020 12:21 Nahlásit obsah