Lockdown v Česku: Přehled omezení, která platí od čtvrtka 22. října

Lockdown v Česku: Přehled omezení, která platí od čtvrtka 22. října Zdroj: Shutterstock.com

Česká vláda od čtvrtka 22. října 6:00 ráno zavádí nová opatření. Jejich prostřednictvím se má uklidnit epidemiologická situace v tuzemsku. Tato opatření potrvají do 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu. Dle nařízení vlády se až na výjimky uzavírají obchody a služby a omezuje se pohyb a kontakt osob s ostatními lidmi i s úřady.

Vzhledem k dramatickému nárůstu epidemie koronaviru česká vláda přistoupila k novým, mnohem přísnějším restriktivním opatřením. Co vše tedy od čtvrtečního rána platí?

Uzavření maloobchodů a služeb s výjimkou prodejen se základním sortimentem

Od čtvrtku 22. října se v Česku uzavírají maloobchody a služby, ovšem s výjimkou prodejen se základním sortimentem. Velkoobchodní prodejny zůstávají bez omezení. Co se nákupních center s prodejní plochou přesahující 5 tisíc metrů čtverečních týče, budou zde otevřeny pouze potraviny, drogerie a lékárny.

V rámci maloobchodu mají výjimku následující prodejci, kteří mají i od čtvrtka 22. října stále otevřeno: potraviny, prodejci pohonných hmot, paliv, hygienického zboží, kosmetiky a drogistického zboží, lékárny, prodejny zdravotnických prostředků, prodejci malých domácích zvířat a krmiva, prodejny brýlí a souvisejícího zboží, novin a časopisů, tabákových výrobků či zahradnických potřeb.

Co se týče služeb, od 22. října mají v Česku stále zelenou prádelny, čistírny, autoservisy, odtahy vozidel, prodejci náhradních dílů k dopravním prostředkům a výrobním technologiím. Dostupné bude stále vyzvednutí zásilek a zboží, otevřené zůstanou pohřební služby, květinářství, prodejny textilního materiálu a galanterie, servisy IT techniky, spotřební elektroniky a dalších výrobků, provozovny realitního zprostředkování a účetních poradců, daňové evidence, oprav a instalací strojů a zařízení pro domácnost, myčky automobilů, domácí potřeby, železářství, kompostárny či sběrny.

Všechny výjimky týkající se maloobchodů a služeb naleznete v tomto vládním dokumentu.

Zdroj: Shutterstock.com Omezení pohybu a kontaktu lidí

  • V tomto případě budou mít od 22. října výjimku lidé při cestách do práce, za rodinou, k lékaři a na nákup. Povolené zůstávají také procházky v přírodě a parcích. Setkat se zde přitom mohou maximálně dva lidé, výjimku představují spolupracovníci a členové jedné rodiny.
  • Povolené je také cestování na pohřeb, hřbitov nebo svatbu. Účast na pohřbech a svatbách bude přitom od 22. října možná v maximálním počtu 10 lidí.
  • Ubytovací zařízení, jako jsou hotely či penziony, nebudou moci od čtvrtka 22. října fungovat pro rekreační účely. Podle ministra zdravotnictví Prymuly budou otevřeny pouze ke služebním cestám.
  • Vycestovat ovšem můžete na svou chatu nebo chalupu.
  • Je rovněž povoleno odjet do zahraničí.
  • Od 22. října je v platnosti právo shromažďovací na nanejvýš sto osob ve skupinách po dvaceti.

Omezení úředních hodin na úřadech

Od 22. října má také veřejnost omezený kontakt se státní správou. A to na pět hodin dvakrát v týdnu. Ministr zdravotnictví Roman Prymula doporučil, aby se lidé před návštěvou úřadu předem objednali nebo s úřady komunikovali přes e-mail, datovou schránku nebo telefonicky. Má se tak zabránit vzniku front.

Podle Romana Prymuly nejde o lockdown

Ministr zdravotnictví Roman Prymula ve středu 21. října při vyhlašování nových restriktivních nařízení uvedl, že v Česku nejde o lockdown. „Nehovořil bych o lockdownu, ten znamená uzavření celé společnosti v tom smyslu, že se zásadně omezuje průmysl, obchod, s výjimkou kritické infrastruktury nic jiného neexistuje a lidé mohou opustit příbytky třeba jen do 300 metrů. To se tady nerealizuje,“ sdělil Prymula.

Autor:
Publikováno: 22. 10. 2020 12:07 Nahlásit obsah