Máte na těle mongolskou skvrnu? Jde o znaménko, které vám odkázali vaši předci

Máte na těle mongolskou skvrnu? Jde o znaménko, které vám odkázali vaši předci Zdroj: Shutterstock.com

Narodili jste se s modrou skvrnou na spodní části zad nebo kdekoli jinde na těle? Toto výjimečné mateřské znaménko, které si mnozí můžou splést s obyčejnou modřinou, vám nemusí zmizet ani v dospělosti. Říká se mu mongolská skvrna a odkázali vám jej vaši předci. Co dalšího byste měli o tomto typu znaménka vědět?

Mongolská skvrna: Často vymizí v předškolním věku

Když se narodí miminko, často se stává, že se mu na spodní části zad, ale i na bocích, hýždích a ramenou objeví namodralá až šedavá skvrnka menších či větších rozměrů. Vznik tohoto mateřského znaménka rodiče sami od sebe neovlivní. Miminko se s ním buď rovnou narodí, nebo na jeho kůži „vyskočí“ do dvou měsíců od porodu.

Jde o mongolskou skvrnu, která je po zdravotní stránce naprosto neškodná a která ve většině případů vymizí mezi třetím a pátým rokem života. A když nevymizí, máte zkrátka na celý život ozdobu připomínající modřinu.

Mongolská skvrna se přitom vyskytuje jenom na pokožce. Právě její modrou až šedivou barvu způsobují melanocyty, což jsou buňky obsahující pigment melanin. Vznik tohoto znaménka je ovlivněn geneticky a objevuje se bez výjimky jak u chlapečků, tak u holčiček.

Zdroj: Shutterstock.com

Nedorozumění spojené s mongolskou skvrnou

Zvláště v našich zeměpisných šířkách děti i dospělí s mongolskou skvrnou narážejí na nepochopení laické a výjimečně i odborné veřejnosti. Mongolskou skvrnu, která připomíná modřinu, berou totiž někteří méně znalí zdravotníci a pedagogové jako důkaz toho, že je na miminku či dítěti pácháno násilí. Ovšem ve skutečnosti za tuto modrou skvrnu nemůže nic jiného než geny.

U koho se mongolská skvrna objevuje nejčastěji?

Mongolská skvrna je typická pro Mongoly, turkické národy a další mongoloidní skupiny, jako jsou Japonci, Korejci a Číňané. Touto skvrnkou se chlubí také indiánská miminka. Právě u nich se toto mateřské znaménko objevuje v 95 procentech případů.

Zdroj: Shutterstock.com Co je zajímavé, mongolská skvrna se vyskytuje vzácně i mezi původními obyvateli evropského kontinentu. A to v průměru od 1 do 10 procent. „Vděčíme“ za to obchodování, stěhování kmenů a národů, nájezdům i válkám, díky čemuž byl v dávné minulosti obměňován náš genofond.

Mongolská skvrna jako dědictví po předcích je však pro některé evropské národy ještě typičtější. Například v Maďarsku se s tímto znaménkem rodí 22,6 procenta všech miminek! Pravděpodobně to souvisí s tím, že tento národ byl ve starověku a středověku v přímém kontaktu s hunskými kmeny a Mongoly.

A co vy? Pochlubíte se nám do komentářů, zda máte na svém těle také mongolskou skvrnu?

Autor:
Publikováno: 18. 2. 2019 10:00 Nahlásit obsah