Nákupní vozík, výtahové tlačítko a dámská kabelka: Tyto věci jsou mnohem špinavější než záchodové prkénko

Nákupní vozík, výtahové tlačítko a dámská kabelka: Tyto věci jsou mnohem špinavější než záchodové prkénko Zdroj: Shutterstock.com

Některé věci používáme den, co den a nikdy by nás nenapadlo, abychom je před tím, než na ně sáhneme, dezinfikovali. Z toho důvodu na nás v jejich útrobách číhá spousta choroboplodných zárodků, které mohou pěkně zamávat s naším zdravím. Které věci denní potřeby jsou špinavější než záchodové prkénko a měli bychom si na ně dát pozor?

Dámská kabelka: Nepořádek v kombinaci s choroboplodnými zárodky

Zdroj: Shutterstock.com Že je v dámské kabelce nepořádek a často se jí musíme prohrabat až na dno, abychom našly, co chceme, to je známá věc. Věděli jste ale, že průměrná dámská kabelka obsahuje až třikrát více choroboplodných zárodků nežli záchodové prkénko?

Většina nebezpečných bakterií se nachází na rukojeti kabelky. Bakterie a viry se nalézají také uvnitř kabelky. Nejšpinavější jsou rtěnky, lesky na rty, krémy na ruce a krémy na obličej. Samozřejmě o peněžence obsahující mince a papírové bankovky ani nemluvě.

Výtahové tlačítko: Vypadá nevinně, ale skrývá nebezpečí

Zdroj: Shutterstock.com Máte výtah u vás v práci, ve vašem paneláku nebo výtahem často jezdíte v obchodních domech? Ať tak či tak, napadlo vás někdy dezinfikovat výtahové tlačítko před tím, než jej stisknete prstem? Výtahové tlačítko je malé a vypadá zcela nevinně. Když si ale představíte, kolik lidí jej denně zmáčkne, ihned na něj začnete pohlížet jinak.

Tuto domněnku potvrzuje i studie, kterou provedli vědci z University of Toronto. Ti došli k tomu, že obzvlášť nebezpečné jsou pro vás tlačítka veřejných výtahů. A to nejen v kancelářských budovách, ale hlavně v nemocnicích. Tato tlačítka totiž obsahují několikanásobně vyšší množství nebezpečných bakterií nežli klasická záchodová prkénka.

Nákupní vozíky: Nejšpinavější předmět, na který můžete sáhnout

Zdroj: Shutterstock.com Jednou z nejšpinavějších veřejných ploch jsou jednoznačně nákupní vozíky. Než na ně sáhnete, měli byste je raději pokaždé otřít dezinfekčním ubrouskem. Nákupní vozíky jsou totiž doslova semeništěm nejrůznějších druhů bakterií a virů.

Na nákupní vozíky si posvítili také vědci z University of Arizona. Na základě odebraných vzorků došli k tomu, že vozíky jsou daleko hustěji osídleny bakteriemi a viry nežli takové toalety. Na nákupních vozících tito vědci dokonce nalezli velmi nebezpečné bakterie, jako je Campylobacter a Salmonella. Na vozících ulpěla také E.coli a další koliformní bakterie, které běžně obývají střeva lidí.

Chytré telefony s dotykovou obrazovkou: Rejdiště bakterií

Zdroj: Shutterstock.com Mobily a tablety jsou až šestkrát špinavější nežli záchodové prkénko. Tvrdí to alespoň studie společnosti Initial Washroom Hygiene, která byla zveřejněna v loňském roce. V rámci výzkumu tato společnost odebrala vzorky z několika desítek telefonů a došla k zajímavému zjištění.

Na dotykové obrazovce každého telefonu se nacházela více než tisícovka bakterií. Pokud majitel telefonu používal své chytré zařízení i na toaletě, na obrazovce se objevily také stopy po výkalech a moči.

Klávesnice vašeho počítače: Pětkrát špinavější nežli záchodové prkénko

Zdroj: Shutterstock.com Píšete mail, mezitím si kousnete do svačiny nebo odběhnete na záchod. Vše, co se dostane na vaše prsty, následně ulpívá na klávesnici vašeho notebooku. Když britští vědci odebrali vzorek z 33 počítačových klávesnic v jedné londýnské kanceláři, zjistili, že klávesnice je v průměru pětkrát špinavější nežli WC sedátko. Co to znamená? Vezměte si opět na pomoc desinfekční prostředky!

Autor:
Publikováno: 9. 4. 2019 12:00 Nahlásit obsah