Zemřela Marfuša z Mrazíka. Ruské herečce Inně Čurikovové bylo 79 let

Zemřela Marfuša z Mrazíka. Ruské herečce Inně Čurikovové bylo 79 let Zdroj: csfd.cz/Gorky Film Studios

Divadelní a filmová herečka Inna Čurikovová se proslavila rolí v televizní pohádce Mrazík z roku 1964, kde si zahrála zlou a rozmazlenou Marfušu. Bohužel už musíme psát v minulém čase. Představitelka Marfuši zemřela ve věku 79 let v sobotu 14. ledna 2023 po dlouhé nemoci.

O smrti Inny Čurikovové informovala agentura TASS s odvoláním na ředitele moskevského divadla Lenkom, Marka Varšavera. Ruská herečka, která se v tuzemsku proslavila rolí Marfuši z Mrazíka, zemřela v 79 letech v nemocnici po dlouhé nemoci.

Inna Čurikovová se narodila 5. října 1943 po evakuaci v baškirském městě Belebej. Po konci druhé světové války se její rodina vrátila zpátky do Moskvy. Inna Čurikovová už od dětství hrála divadlo. Poté, co absolvovala herecká studia, se kromě prken, co znamenají svět, vrhla také do světa filmu.

Do srdcí dětských a dospělých diváků se zapsala hlavně rolí zlé a rozmazlené Marfuši, kterou ztvárnila ve filmové pohádce Mrazík (1964) režiséra Alexandra Rou. Český divák si tak navždy bude Innu Čurikovovou pamatovat jako Marfušu, která umí v zubech louskat ořechy, která nepobrala příliš krásy a která tyranizuje svou krásnou nevlastní sestru Nastěnku. Ve skutečnosti však byla Inna Čurikovová přesně pravý opak.

Zdroj: Shutterstock Inna Čurikovová patřila k nejobsazovanějším ruským herečkám, která s přehledem zvládla komické i tragické role. Zahrála si například postavu Johanky z Arku ve filmu Začátek (1970). Vidět jste ji mohli také ve snímku Vassa (1983) nebo Matka (1990), za který získala ocenění také na MFF v Cannes.

V letech 2007-2009 Inna Čurikovová působila jako předsedkyně Mezinárodního filmového festivalu Andreje Tarkovského Zrcadlo v městě Ivanovo. Patřila také ke členům ruské Akademie filmového umění Nika. Inna Čurikovová se rovněž pravidelně obracela na úřady, aby bránila ty, které pronásledoval Putinův režim.

Zdroj: Novinky.cz, Ct24.ceskatelevize.cz, Jenzeny.cz
Autor:
Publikováno: 16. 1. 2023 10:09 Nahlásit obsah