Jak si zvýšit sebevědomí? Přijímejte kritiku a naučte se říkat "ne"

Jak si zvýšit sebevědomí? Přijímejte kritiku a naučte se říkat "ne" Zdroj: Shutterstock.com

Bez zdravého sebevědomí se v dnešní době rozhodně neobejdete. Pokud si nevěříte, zkuste na sobě zapracovat. Uvědomte si, že vše je jenom ve vaší hlavě. Změňte způsob svého myšlení i přístup k druhým lidem. Sebevědomí si zvýšíte zejména pomocí následujících kroků.

Uvědomte si, že kritika patří k životu

Pokud vás někdo za něco kritizuje, často vás jeho postoj začne vnitřně srážet nebo brzdit v dalším rozvoji. Není proto od věci, když začněte ke kritice přistupovat zdravým způsobem. Mějte na paměti, že kritika zkrátka patří k životu, a naučte se ji přijímat. To, co vám druzí poví, začněte brát s nadhledem a nikdy se kritikou ostatních nenechte převálcovat.

Postoj druhých by vás rovněž neměl ovlivňovat ve vztahu k sobě sama. Přestaňte se za vše, co děláte, kritizovat. Začněte se naopak častěji chválit a nezapomeňte se ani za dobře odvedenou práci něčím pěkným odměnit.

Zdroj: Shutterstock.com

Buďte hrdí na své silné stránky a nesrovnávejte se s ostatními

Každý z nás má určité přednosti i nedostatky. Pokuste se nezaměřovat pouze na své slabé stránky, zbytečně si tím srážíte sebevědomí. Naučte se být naopak hrdí na své přednosti, které zkuste sami před sebou i před svým okolí více vyzdvihovat. Klidně si všechny své přednosti sepište na papír, ať víte, na čem jste.

Buďte tedy hrdí na to, kdo jste a jaké máte vlastnosti a schopnosti. Jelikož každý člověk je jiný, přestaňte se srovnávat s ostatními. Každý z nás má přeci jenom jinou startovní pozici i jiné cíle, tak proč to řešit?

Naučte se říkat NE

Učte se sebevědomě odmítat to, co nechcete a co si nepřejete. Říct někomu NE přece není nic špatného. Pokud vám tedy dělá něco problém, řekněte zkrátka NE, a to bez toho, abyste měli výčitky či zažívali nepříjemné pocity.

Řekněte si o to, co chcete

Nebojte se říct o to, co chcete. Nikdy nemlčte z obavy, abyste neřekli něco špatně a abyste se na veřejnosti zbytečně neztrapnili. Věřte v sami sebe, ve své myšlenky a názory. A samozřejmě si za nimi stůjte.

Zdroj: Shutterstock.com

Na nikoho nic nehrajte

Nehrajte na své okolí žádné divadlo. Odhoďte masku a buďte přirození, tedy zkrátka takoví, jací jste. Ukážete tak sobě i ostatním, že nemáte problém být sami sebou. Navíc se nikdy nesnažte být dokonalí. I zdravě sebevědomí lidé mohou mít k dokonalosti velmi daleko, a v tom spočívá jejich pravé kouzlo.

Co dalšího vám zvýší sebevědomí?

  • Pracujte sami na sobě a nebuďte pasivní. Uvědomte si, že o své štěstí se musíte zapříčinit vy sami a jenom vaše okolí vám jej nedodá.
  • Buďte hrdí nejen na svou povahu a schopnosti, milujte také své tělo.
  • Myslete pozitivně a nenechte se strhávat negativními emocemi.
  • Dělejte věci, které vás baví. Nabijí vás doslova pozitivní energií.
  • Vyhýbejte se lidem a místům s negativní energií. Bude se vám lépe dýchat a vaše sebevědomí navíc zůstane nepošramoceno.
  • Pravidelně se hýbejte, dvakrát do týdne intenzivně cvičte, zdravě se stravujte, vydatně spěte a vyhýbejte se stresu.
Autor:
Publikováno: 31. 10. 2019 12:46 Nahlásit obsah