Nebezpečná krevní sraženina: Jak rozpoznat symptomy?

Nebezpečná krevní sraženina: Jak rozpoznat symptomy? Zdroj: Shutterstock

Jednou z vlastností krve je její srážlivost, která nás chrání před tím, abychom při zranění nevykrváceli. Je to právě v ten moment, kdy se například pořežete, chvíli vám teče krev a po nějaké době se sama zastaví. Bohužel na druhou stranu mohou být tyto krevní sraženiny nebezpečné.

Je to především v momentě, kdy se tato sraženina neobjeví na povrchu rány, ale uvnitř žil. Tomuto jevu se jinak také říká trombóza a pro člověka může být i smrtelná. V České republice každoročně na krevní sraženiny zemřou tisíce lidí. Podle jakých symptomů však můžeme včas rozeznat, že se jedná o krevní sraženiny?

Silné bití srdce

Krevní sraženiny v plicích patří mezi nejnebezpečnější. Pokud tedy v oblasti hrudníku cítíte chvění, může to být způsobeno nízkou hladinou kyslíku v plicích. Právě z tohoto důvodu srdce začne bít o mnoho rychleji a snaží se tento nedostatek vykompenzovat.

Dušnost

Dušnost neboli dyspnoe je jev, kdy člověk ztěžka dýchá a nemůže tzv. popadnout dech. Dušnost může způsobit mnoho onemocnění, včetně sraženin v plicích, které se nazývají plicní embolie.

Zdroj: Shutterstock Kašel

V období chřipek je kašel zcela normální, ale co když nejste nemocní a ani vás netrápí žádná alergie? Pokud vás trápí nevysvětlitelný suchý kašel v kombinaci s dušností, rychlejším bitím srdcem a nepříjemnou bolestí na hrudníku, může se jednat o sraženinu krve.

Bolest na hrudi

Jestliže často pociťujete ostrou a bodavou bolest na hrudi a ztěžka se vám dýchá, návstěvu lékaře zcela jistě neodkládejte. Kromě krevní sraženiny se může také jedna o srdeční infarkt.

Zdroj: Shutterstock Červené fleky na nohou

Červené až fialové fleky na noze mohou být jasným příznakem žilní trombózy. Často se objevují pouze na jedné končetině, nemusí to být však pravidlem. Objevují se v oblasti lýtka anebo stehna a na dotek jsou bolestivé.

Oteklé končetiny

Kromě červených fleků na nohou se dokonce mohou objevit i otoky. Pokud k tomu ve vašem případě již došlo, okamžitě navštivte svého lékaře. Je to stav, kdy se krevní sraženina může každou chvíli z nohou uvolnit a zasáhnout nějaký orgán v těle, například plíce.

Částečná nebo úplná slepota

Krevní sraženiny v žíle, která má za úkol odvést krev ze sítnice, může způsobit ztrátu zraku. Ke ztrátě vidění dochází u jednoho oka a po několika týdnech může být funkce oka znovu obnovena. Je však důležité i v tomto případě navštívit lékaře.

Autor:
Publikováno: 7. 7. 2022 12:39 Nahlásit obsah