Nejčastější příznaky koronaviru u očkovaných lidí: Britští vědci zveřejnili seznam konkrétních symptomů

Nejčastější příznaky koronaviru u očkovaných lidí: Britští vědci zveřejnili seznam konkrétních symptomů Zdroj: Shutterstock

Očkování proti koronaviru stoprocentně nezaručí, že se covidem-19 znovu nenakazíte. Vakcína však tuto pravděpodobnost výrazně snižuje, a navíc minimalizuje riziko vážného průběhu nemoci. Britští vědci se čerstvě zaměřili na to, jaké jsou nejčastější příznaky koronaviru u očkovaných lidí. Jejich zjištění zveřejnil portál IFL Science.

Britští vědci vycházejí ze shromážděných dat projektu Zoe Covid Symptom

Vědecký projekt Zoe Covid Symptom zkoumá ve Velké Británii u pacientů příznaky nového koronaviru. Britové, kteří onemocní covidem, své symptomy zaznamenávají v rámci tohoto projektu pomocí chytré mobilní aplikace. 

Jak uvedl portál IFL Science, britští vědci díky shromážděným datům došli k novým, velmi zajímavým zjištěním. Mohli totiž čerstvě porovnat nejčastější příznaky koronaviru u neočkovaných lidí, u lidí s jednou dávkou vakcíny a u lidí s dvěma dávkami vakcíny. A jaký je výsledek? Jak ukazují data britských vědců, hlavní příznaky covidu se u těchto skupin lidí odlišují.

Nejčastější příznaky koronaviru u neočkovaných lidí

1. Bolest hlavy

2. Bolest v krku

3. Rýma

4. Horečka

5. Přetrvávající kašel

Zajímavostí je, že z žebříčku nejčastějších symptomů covidu vymizela dušnost, která byla ještě v roce 2020 jedním z hlavních příznaků koronaviru. Britští vědci aktuálně dušnost zařadili na 30. místo nejčastějších příznaků covidu u neočkovaných lidí.

Zdroj: Shutterstock Nejčastější příznaky koronaviru u lidí očkovaných první dávkou

1. Bolest hlavy

2. Rýma

3. Bolest v krku

4. Kýchání

5. Přetrvávající kašel

Co v tomto případě britští vědci, kteří se zabývají projektem Zoe Covid Symptom, zjistili? Symptomy covidu u lidí, kteří za sebou mají první dávku vakcíny, jsou podobné těm, kterými trpí neočkovaní lidé.

Nejčastější příznaky koronaviru u lidí po druhé dávce vakcíny

1. Bolest hlavy

2. Rýma

3. Kýchání

4. Bolest v krku

5. Ztráta čichu

Britští vědci ve své studii uvádějí, že u pacientů, kteří se nakazili covidem-19 po druhé dávce vakcíny, trvaly příznaky nákazy kratší dobu. 

“Lidé, kteří byli očkovaní, mají méně závažné příznaky nákazy koronavirem. Pokud jste plnohodnotně naočkováni a začnete bez vysvětlení hodně kýchat, udělejte si test na covid. Zvlášť pokud žijete nebo pracujete mezi lidmi, kteří jsou kvůli jinému onemocnění vystaveni vyššímu riziku,” uvádějí dále ve studii britští vědci.

Zdroj: IFL Science, Zoe Covid Symptom
Autor:
Publikováno: 10. 8. 2021 10:09 Nahlásit obsah