Nejvíce účastníků a miliony pro dobrou věc. Běh Wings for Life World Run spojil svět a přepisoval rekordy

Nejvíce účastníků a miliony pro dobrou věc. Běh Wings for Life World Run spojil svět a přepisoval rekordy Zdroj: redbull.cz

Osmý ročník charitativního závodu Wings for Life World Run opět pokořil své vlastní rekordy. Na virtuální start se postavilo přes 184 tisíc běžců ze 195 zemí světa, kteří svým výkonem pomohli vybrat více než 4 miliony eur. Kompletní částka poputuje na výzkum, jenž má pomoct těm, kteří sami běhat nemohou, přímo do nadace Wings for Life.

Závod, jehož hlavním poselstvím je pomáhat lidem se spinálním poraněním páteře, odstartoval v neděli 9. května ve 13 hodin středoevropského času. V jeden čas na celém světe všech 184 236 účastníků slyšelo ve svých sluchátkách startovní výstřel. Někdo tak odstartoval za slunného počasí, někteří běželi brzy ráno a jiní v noci s čelovkou na hlavě.

Na trať s cílem v podobě virtuálního „Catcher car“ se vydali amatéři, profesionálové, běžečtí nadšenci i hendikepovaní sportovci. I přes obdivuhodné výkony ani tentokrát nešlo o to běžet co nejrychleji nebo nejdál. Důležité bylo pomoct.

Měla jsem to jen takové odpočinkové. Zdravotní omezení mě bohužel nepustily naplno. Ale závod jsem si moc užila. Rozhodně víc než v minulém roce, protože včera svítilo sluníčko a bylo krásně,“ usmívala se po doběhnutí biatlonová reprezentantka Markéta Davidová.

Zdroj: redbull.cz

Vyběhli i čeští profesionální sportovci

Na virtuální startovní čáru se postavili i další čeští profesionální sportovci. Jedním z nich byl skateboardista Maxim Habanec, který zformoval vlastní virtuální tým #protopobezim s 92 členy a sám uběhl přes 10 kilometrů.

„Nikdy jsem nebyl běžec a vlastně neběhám moc rád ale jednou za rok mě WFL donutí. Je skvělý, že letos jsem to dokázal přenést na další lidi a společně se mnou běželi i další. Je to fakt dobrý pocit, když vedle vás běží kamarád, který si musel půjčit boty na běhání, aby se vůbec mohl zúčastnit.  Obrovský obdiv všem co mají tak obrovskou píli, že toto dokáží umožnit,“ poklonil se po závodě všem organizátorům Max Habanec. Kromě něj vyrazili i pilot Martin Šonka, biker Tomáš Slavík nebo vodní slalomářka Amálie Hilgertová.

Zdroj: redbull.cz Na celkovém počtu 1 656 840 naběhaných kilometrů se zkrátka podílel celý svět a každý pomohl k tomu, aby se vybralo neskutečných 4,1 milionu eur, které putují do nadace Wings for Life na výzkumné účely.

Pomyslná trofej putuje do Švédska

Všichni účastníci závodu Wings for Life World Run byli propojení přes mobilní aplikaci, a každý tak mohl sledovat i fenomenální výkony těch nejlepších. Pomyslná trofej putuje znovu do Švédska a raduje se z ní Aron Anderson, který na vozíčku zdolal neuvěřitelných 66,8 kilometru a stal se tak již potřetí šampionem závodu. Kategorii žen ovládla ruská závodnice Nina Zarina, která před chycením Cather car uběhla obdivuhodných 60 km.

Ani Češi se ale nenechali zahanbit a postarali se o skvělé výkony. Nejlepším mužem se stal Ladislav Šinka se skóre 43,5 kilometru, kategorii ženy pak ovládla Zdeňka Štěpánová, která uběhla 28,1 kilometru. A protože byl tento závod skutečně pro všechny, i lidé na invalidních vozíčcích překonali své hranice. Na Hluboké kraloval s 30 kilometry Miroslav Šperk, zahanbit se nenechal ani ambasador závodu Zbyněk Sýkora, který překonal hranici 18 km.

Autor:
Publikováno: 12. 5. 2021 14:32 Nahlásit obsah