Neuvěříte, jak vám pomůže čtení knih. Nepodceňujte sílu ukrytou v příbězích, pomůžete tím hlavně sobě

Neuvěříte, jak vám pomůže čtení knih. Nepodceňujte sílu ukrytou v příbězích, pomůžete tím hlavně sobě Zdroj: Shutterstock

V dnešní době plné internetů lidé zapomínají na čtení knih. Je to velká škoda, protože krátké zprávy, které si online přečtou, nikdy nemohou nahradit tu radost z přečtené knihy. Prozradíme vám, proč od toho neupouštět a proč je pro váš mozek důležité čtení knížek.

Mnoho lidí si ani nevzpomíná, kdy naposledy četli nějakou knihu. Raději brouzdají po internetu a na knihu už jim nějak nezbývá čas. Jenže vědci i lékaři se shodují v tom, že čtení má řadu pozitivních dopadů na mozek. Čtení knih podporuje kreativitu, myšlení, rozšiřuje slovní zásobu, rozvíjí představivost, zvyšuje empatii a mnoho dalšího. Čtěte dál a dozvíte se, proč je pro nás tedy lepší vypnout počítat a raději do ruky vzít hezkou knihu.

Knihy přináší více prožitků

Věděli jste, že čtení knih zvyšuje aktivitu části mozku nazývané centrální mozková brázda? Ta je totiž přímo odpovědná za naše motorické schopnosti. Pokud tedy čtete příběh, kde hrdina jde po cestě, aktivita našich neuronů v mozku způsobuje pocit, že i vy sami jdete také po cestě. Vnímáte každou situaci popisovanou v knize jako svou vlastní zkušenost.

Čtení knih ve vás prohlubuje empatii

Jste milovníky literatury, která je fikcí? Tak máte lepší schopnost vcítit se do emocí a myšlenek jiných, než ti, kteří dávají přednost literatuře faktů. Jinak řečeno, stanete se více empatičtí a nebude vám činit problém vcítit se do problémů jiných a řešit různé situace s větším nadhledem a rozvahou a to jen díky tomu, že se možná do podobné situace dostal hrdina vaší knihy.

Zdroj: Shutterstock

Dopřáváte mozku mentální stimulaci

Díky pravidelnému čtení knih dodáváte vašemu mozku mentální stimulaci a tím můžete zpomalit Alzheimerovu chorobu nebo demenci. Tato stimulace také pomáhá proti depresi, stavům úzkosti a pocitům beznaděje. Čtením udržujete váš mozek stále aktivní a v kondici. Je to stejné, jako když cvičíte a procvičujete si své tělo.

Díky pravidelnému čtení neznáte stres

Lidé, kteří pravidelně čtou, dokážou relaxovat, protože jejich mozek se přenese do světa příběhu v knize a soustředí se pouze na čtená slova. Odplaví z vašich myšlenek stres a napětí. Skvělé je číst si před spaním, kdy se vám zklidní mysl a vyčistí hlava. Bude se vám pak mnohem lépe usínat.

Čtením knih si zlepšíte paměť

Když se plně ponoříte do čtení knihy, jedná se o tak zvané hluboké čtení, při kterém aktivujete mnohem více mozkových funkcí najednou. Soustředíte se totiž na jednotlivá slova, představujete si v mysli scény z příběhu, vnímáte popisovanou situaci, čímž nutíte váš mozek mnohem více pracovat. To vše přispívá ke zlepšení vaší paměti a také to zvyšuje vaše IQ.

Tak si, milé dámy a pánové, vyberte nějakou vaši oblíbenou knihu, pohodlně si sedněte nebo lehněte a nechte se vtáhnout do příběhu a života vašeho oblíbeného knižního hrdiny, prožívejte s ním jeho osud a zároveň procvičujte svůj mozek.

Autor:
Publikováno: 17. 6. 2021 12:15 Nahlásit obsah