Normální tělesná teplota už není 37 ºC. Vědci ze Stanfordské univerzity spočítali novou hodnotu

Normální tělesná teplota už není 37 ºC. Vědci ze Stanfordské univerzity spočítali novou hodnotu Zdroj: Shutterstock.com

Pokud máte doma tradiční rtuťový teploměr, teplota 37 °C je u něj vyznačena červenou drážkou. Tento údaj však podle vědců ze Stanfordské univerzity odpovídá normální tělesné teplotě člověka žijícího v 19. století. Američtí vědci poukazují na to, že běžná teplota lidského těla klesla, a to na 36,6 °C.

Naměřili jste si 37 ºC? Při této teplotě se již mějte na pozoru

Když se měříme teploměrem, naše normální tělesná teplota je mnohem nižší, než si myslíme. Na základě svého výzkumu to tvrdí vědci z americké Stanfordské univerzity, podle kterých je normální tělesná teplota pouze 36, 6 ºC. Jestli si tedy naměříte 37 ºC, může být s vámi již něco v nepořádku a možná se o vás pokouší počínající viróza.

„Naše tělesná teplota už zkrátka není taková, jak si někteří z nás myslí. Pokud máte z dětství zažito, že normální lidská teplota je 37 ºC, tak se pletete,“ upozornila vedoucí výzkumu Julie Parsonnet ze Stanfordské univerzity.

Zdroj: Shutterstock.com Normální tělesná teplota? Podle vědců ze Stanfordské univerzity 36,6 ºC

Jako normální teplota lidského těla se už od 19. století uvádí údaj 37 ºC. Tuto teplotu určil německý lékař Carl Reinhold August Wunderlich, který v podpaží přeměřil několik desítek tisíc pacientů. Vědci ze Stanfordské univerzity se také rozhodli posvítit na běžnou teplotu lidského těla, a proto ji navzájem porovnali mezi 675 tisíci vzorky. Díky tomu zjistili, že normální teplota lidského těla je mnohem nižší, než se běžně uvádí. Tedy 36,6 ºC. Pokud vám tedy teploměr ukáže teplotu vyšší, měli byste zbystřit.

Proč teplota lidského těla klesla? Může za to prostředí, ve kterém žijeme

Z jakého důvodu vůbec poklesla běžná teplota lidského těla? Američtí vědci mají za to, že jsme „chladnější“ zejména kvůli klimatickým změnám, ke kterým došlo za posledních dvě stě let. A právě proměna klimatu měla za následek fyziologické změny u člověka.

Zdroj: Shutterstock.com „Po fyziologické stránce jsme zkrátka odlišní od lidí, kteří tu byli dvě stě let před námi. Změnilo se hlavně prostředí, ve kterém žijeme. Nejde pouze o venkovní klima, změnila se i teplota v našich domovech a také náš kontakt s mikroorganismy. Máme samozřejmě i jiné složení jídelníčku a zkonzumujeme i vyšší množství jídla. Právě proto nejsme stejní jako dřív,“ vysvětlila Julie Parsonnet ze Stanfordské univerzity.

Vyšší hmotnost dnešního člověka by mohla po metabolické stránce souviset s vyšší tělesnou teplotou. Podle této americké vědkyně však oproti minulosti u lidí výrazněji klesl výskyt chronických infekcí a zánětlivých chorob, které přirozeně zvyšovaly celkovou tělesnou teplotu. A také z toho důvodu jsme „chladnější“ nežli dřív.

Autor:
Publikováno: 6. 2. 2020 10:10 Nahlásit obsah