Nové příznaky koronaviru: Zbystřete při ztrátě čichu nebo chuti

Nové příznaky koronaviru: Zbystřete při ztrátě čichu nebo chuti Zdroj: Shutterstock.com

Pokud se nakazíte onemocněním COVID-19, nemusíte mít pouze horečku, kašel či celkovou slabost těla. Stále více nakažených lidí, kteří jsou v domácí karanténě, si stěžuje na to, že ztratili čich a chuť. V některých případech jde dokonce o jediný příznak nákazy novým koronavirem.

Ztratili jste náhle čich nebo chuť? Izolujte se od okolí, radí ENT UK

Velká Británie, Itálie, Jižní Korea, Německo nebo USA hlásí prudký nárůst pacientů, kteří v důsledku onemocnění COVID-19 ztratili čich a chuť. Podle Britské asociace ušních, nosních a krčních lékařů (ENT UK) může být dokonce ztráta čichu nebo ztráta chuti jediným příznakem nákazy novým koronavirem.

Proto vyzývají všechny dospělé, kteří ztratili čich nebo chuť, ovšem nemají další symptomy koronaviru, aby se alespoň na sedm dnů izolovali od svého okolí. ENT UK upozorňuje, že je tu opravdu velké riziko, že se nakazili novým koronavirem.

„Každý, kdo si v současnosti všimne, že „jenom“ ztratil čich nebo chuť, by se měl sám izolovat. Díky svému přístupu přispěje ke zpomalení přenosu nákazy a zachrání tak životy,“ uvedla předsedkyně Britské rinologické společnosti spadající pod ENT UK Clair Hopkins.

Zdroj: Shutterstock.com Zdánlivě zdravá osoba může být přenašečem

O anosmii neboli ztrátě čichu a ageuzii neboli ztrátě chuti mluví jako o příznacích nákazy nemocí COVID-19 také lékaři, kteří zachraňují životy v nejpostiženějších oblastech Itálie. Podle nich jsou osoby, které se na první pohled jeví jako zdravé, ovšem které ztratily čich a chuť, velmi nebezpečné. Mohou být totiž nevědomky přenašeči koronaviru a šířit jej dál mezi ostatní.

„Skoro každý z hospitalizovaných má stejný příběh. Zeptáte se na manžela nebo manželku. A oni říkají: "Moje žena jenom ztratila chuť a čich, ale jinak je jí dobře.' Takže je pravděpodobně nakažená a šíří to dál, i když sama má velmi mírný průběh,” otevřeně přiznal doktor Marco Metra, kterým je vedoucím oddělení kardiologie v hlavní nemocnici v Brekcii. Tato nemocnice má 700 z pacientů z 1200 hospitalizovaných koronavirus.

Zdroj: Shutterstock.com Pádný důvod pro provedení testu na koronavirus

O anosmii a ageuzii mluví jako o velkém problému také Americká akademie ušních, nosních a krčních lékařů. Tato instituce v neděli 22. března na svých webových stránkách upozornila, že ztráta nebo zhoršení čichu a ztráta chuti mohou patřit k zásadním příznakům nového koronaviru. Tyto symptomy se často objevily u pacientů pozitivně testovaných na COVID-19, kteří jinak neměli žádné další příznaky.

Americká akademie ušních, nosních a krčních lékařů proto zdravotníkům radí, že náhlá ztráta chuti nebo čichu je pádným důvodem k tomu, aby jinak „zdravému“ člověku provedli testy na onemocnění COVID-19. Na tuto skutečnost na Twitteru upozornil například basketbalista Utahu Rudy Gobert, který byl pozitivně testován na koronavirus. Otevřeně se přiznal, že je nakažený, ovšem je mu dobře a ztratil pouze čich a chuť.

„Lidi, nejnovější informace, ztráta čichu a chuti je rozhodně jeden ze symptomů, už čtyři dny jsem nic necítil. Máte někdo stejnou zkušenost?” zeptal se svých příznivců na Twitteru.

Autor:
Publikováno: 25. 3. 2020 13:49 Nahlásit obsah