Očkování proti koronaviru v Česku: Podle ministra Blatného bude bezplatné a dobrovolné

Očkování proti koronaviru v Česku: Podle ministra Blatného bude bezplatné a dobrovolné Zdroj: Shutterstock.com

První vakcíny proti onemocnění covid-19 by měly do Česka dorazit v lednu či únoru roku 2021. Podle ministerstva zdravotnictví má Česko zatím předobjednáno 5,5 milionu dávek. Jak uvádí ministr zdravotnictví Jana Blatný, očkování proti koronaviru bude v České republice dobrovolné a bezplatné, tedy hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Česko bude mít očkovací látku od více společností

Jak uvedl ministr zdravotnictví v Devadesátce ČT24, Česko by mohlo získat vakcínu proti covidu-19 až pro šestnáct milionů lidí. To je výrazně více nežli počet jeho obyvatel. Česká republika má zatím domluvené vakcíny od několika společností. A to od firem AstraZenec, BioNTech a Pfizer a dále Johnson & Johnson. Česká vláda jedná také o produktech společností Sanofi, Curevac, Moderna a Novavax.  

Například vakcíny od společnosti AstraZeneca a společnosti BioNTech a Pfizer ukončily fázi klinického testování a nyní čekají na schválení vakcín od Evropské lékové agentury, která spadá pod Evropskou unii. Po svém schválení by se tedy začátkem roku 2021 mohly dostat do Česka. První lidé by tedy mohli být v tuzemsku proti novému koronaviru naočkováni již v prvních týdnech nového roku.

Očkování proti koronaviru se nemusíte bát, vysvětlí lidem kampaň

V současné době připravuje ministerstvo zdravotnictví vysvětlující kampaň, prostřednictvím které mají Češi pochopit, že se vakcíny proti covidu-19 nemusejí obávat. Tato kampaň má odstartovat v lednu 2021. Někteří odborníci poukazují na to, že by měla na lidi cílit mnohem dříve.

Zdroj: Shutterstock.com Jak bude očkování v Česku probíhat

Začátkem září 2020 ministerstvo zdravotnictví zpracovalo národní strategii, která mluví celkem o třech etapách očkování v Česku. Jako první mají být proti koronaviru naočkovaní chronicky nemocní a obézní lidé. Dále také osoby nad 65 let. V rámci prvního turnusu bude očkování připraveno také pro zdravotníky pracující na JIP, ARO či klinikách infekčních a plicních nemocí. Dále pro záchranáře a rovněž hygieniky a laboranty, kteří vyhodnocují testy na covid-19.

V druhé etapě očkování mají na řadu přijít ostatní zdravotníci, hasiči, policisté, členové vlády a krizových štábů. V poslední třetí etapě se může proti novému koronaviru nechat v Česku naočkovat jakýkoliv občan. Toto očkování má být přitom bezplatné a dobrovolné.

Kde se očkování proti koronaviru uskuteční

Očkování proti covidu-19 by mělo probíhat v ordinacích praktických (popř. dětských) lékařů. Občané budou mít rovněž k dispozici vakcinační centra nemocnic a zdravotních zařízení. Stát uvažuje, že v rámci očkování proti koronaviru osloví také soukromá očkovací centra.

Očkování proti koronaviru v Česku se má odvíjet od vakcinační strategie, kterou má v pondělí 7. prosince zhodnotit česká vláda. Po schválení má být tento dokument dostupný také veřejnosti.

Autor:
Publikováno: 4. 12. 2020 14:18 Nahlásit obsah