Očkování proti koronaviru v Izraeli: 14 dnů po první dávce vakcíny Pfizer a BioNTech pokleslo riziko nákazy koronavirem u očkovaných o 50 procent

Očkování proti koronaviru v Izraeli: 14 dnů po první dávce vakcíny Pfizer a BioNTech pokleslo riziko nákazy koronavirem u očkovaných o 50 procent Zdroj: Shutterstock.com

Blízkovýchodní stát Izrael, kde aktuálně probíhá na plné obrátky očkování proti koronaviru, přináší dobré zprávy. Místní ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že u lidí, kteří přijali první dávku vakcíny Pfizer a BioNTech, poklesla nákaza koronavirem o celých 50 procent. Tuto informaci 12. ledna publikoval list The Times of Israel.

Izraelci chtějí do března naočkovat 5,2 milionu lidí

Očkování proti koronaviru v Izraeli probíhá velmi rychlým tempem. Naočkovány jsou takřka dva miliony lidí, což je pětina všech obyvatel tohoto státu. Někteří lidé obdrželi již druhou dávku vakcíny Pfizer a BioNTech. Izraelská vláda si klade za cíl, aby co nejrychleji (tj. nejpozději do 20. března 2021) naočkovala 5,2 milionu lidí z celkem 9 milionů obyvatel. 

Při očkování měli v Izraeli nejprve přednost senioři starší šedesáti let, vážně nemocní lidé a zdravotníci. Od úterý 12. ledna se v Izraeli očkují učitelé a věková skupina od 55 do 59 let. Na některé skupiny se však při očkování zapomíná. Jsou to senioři mezi vězni a také Palestinci.

Zdroj: Shutterstock.com Účinnost vakcíny Pfizer a BioNTech již v prosinci potvrdila vědecká studie

V každém případě Izrael přináší dobré zprávy. Jak informoval list The Times of Israel, izraelští vědci sledovali stovky tisíc lidí, kteří přijali první dávku vakcíny Pfizer a BioNTech. Shromážděné údaje dokazují, že u nich po čtrnácti dnech od přijetí první dávky vakcíny poklesla další nákaza koronavirem o celých 50 procent. 

Jejich výzkum potvrdil prosincovou studii publikovanou ve vědeckém časopisu New England Journal of Medicine. Tato studie došla k závěru, že po první dávce má vakcína Pfizer a BioNTech účinnost 52 procent a po druhé dávce až 95 procent.

Zdroj: Shutterstock.com Po druhé dávce vakcíny dostane každý Izraelec certifikát

S vysokou účinností po druhé dávce vakcíny Pfizer a BioNTech u očkovaných počítá i izraelská vláda. Každý člověk, který obdržel nebo obdrží druhou dávku vakcíny, má dostat certifikát, díky kterému se na něj nebudou vztahovat karanténní opatření.

Podle místních politiků je důvod k optimismu, protože se již nyní v Izraeli zplošťuje epidemiologická křivka. Efekt očkování má být v zemi zřetelnější zhruba za tři týdny.

Autor:
Publikováno: 18. 1. 2021 12:00 Nahlásit obsah