Odnaučte se kousání nehtů jednou provždy. Ani v dospělosti není pozdě

Odnaučte se kousání nehtů jednou provždy. Ani v dospělosti není pozdě Zdroj: Shutterstock.com

Zdravé a upravené nehty jsou vizitkou každé z nás. Nedá se to říct ovšem o lidech, kteří si koušou nehty a z tohoto zlozvyku nikdy nevyrostli. Kousání nehtů je velmi rozšířeným dětským zlozvykem. Jestli tento nešvar u vás přetrval i do dospělosti, určitě jste na vlastní kůži okusila, jak vám znepříjemňuje život. Jak se tedy kousání nehtů odnaučit?

Hlavní důvody kousání nehtů: Stres, nuda a rodičovský vzor

Když se dostanete do situace, která vás mimořádně stresuje, nesáhnete po cigaretách ani alkoholu, ale zklidníte se díky svým nehtům na rukách. Rozhodně v tom ale nejste sama. Kousání nehtů je zkrátka rozšířený zlozvyk, který u řady lidí přetrvává i do dospělého věku. Z jakého důvodu?

Děti i dospělí si nehty koušou proto, aby v sobě potlačili negativní emoce. Jsou pod stresem, jsou z určitých věcí nervózní, mají strach nebo potlačují agresivitu. Za tímto zlozvykem však může být také dlouhodobý problém. Ovšem někdy si můžete nehty kousat z úplné nudy anebo jste tento zlozvyk převzali už jako malí od rodičů, kteří si kousali nehty také.

Takové děti si podle psychologů koušou nehty nejčastěji z důvodu úzkosti nebo obyčejné nudy. Kousání nehtů je totiž velmi uklidňuje.

Zdroj: Shutterstock.com

Proč si přestat kousat nehty? Předejdete zdravotním i společenským problémům

Zvlášť v dospělosti byste měla na svůj zlozvyk začít pohlížet racionálněji. Vezměte si tužku a papír a sepište si všechna pro a proti, která vám kousání nehtů přináší. I když se tímto zlozvykem vnitřně uklidníte, čelíte kvůli němu spoustě zdravotním i společenským problémům. Proč byste si tedy měla přestat kousat nehty?

  • Kousání nehtů způsobuje, že vaše nehty ztrácejí svůj původní tvar. Rostou a vypadají zkrátka abnormálně a vy se za ně na veřejnosti stydíte.
  • Kousáním nehtům si můžete nenávratně poškodit své zuby.
  • Pokud si koušete nehty až do krve, otevíráte tím bránu infekcím do svého těla.
  • Pravidelným kousáním nehtů se vystavujete riziku, že vám začnou nehty zarůstat. A to může být velmi bolestivé.
  • Okousané nehty jsou společenským faux paus. Zvlášť když musíte na veřejnosti někomu podat ruku nebo veřejně něco napsat, své okousané nehty do kapes nebo za záda jen tak neschováte.

Kousání nehtů, které uklidňuje: Jak se tohoto zlozvyku zbavit?

Koušete si nehty vždy, když vás semílá stres nebo nervozita? Pokud se tímto zlozvykem čas od času uklidňujete, máme pro vás několik dobře mířených rad, jak mu předejít:

1. Své nehty si stříhejte co nejčastěji

Zastřihujte si své nehty nůžkami nejčastěji, jak můžete. Když budou vaše nehty co nejkratší, nebudete mít co okusovat.

2. Choďte pravidelně na manikúru

Rozmazlujte se a pravidelně choďte k profesionálům na manikúru. Dopřejte svým nehtům prvotřídní péči a nechte si je nalakovat – ideálně gelovým lakem vytvrzeným pomocí UV lampy. Vaše nehty dostanou atraktivní vzhled. A co víc: vy se jen tak snadno nebudete moci pustit do jejich okusování, protože si nebudete chtít dokonalou a drahou manikúru zkrátka zničit.

3. Najděte hlavní spouštěč kousání nehtů

Koušete si nehty, když se nudíte? Anebo se do tohoto zlozvyku pouštíte, když máte hlad nebo jste pod stresem? Zkuste si to nejprve uvědomit. Najděte hlavní spouštěč tohoto zlozvyku a pak s ním začněte ihned něco dělat.

Zdroj: Shutterstock.com

4. Zklidněte se jiným způsobem

Jakmile budete mít nutkání pustit se do okusování nehtů, něčím se zabavte. Vezměte si žvýkačku anebo si svýma rukama pohrajte s antistresovou koulí.

5. Naneste si na nehty bezbarvý hořký lak

Máte nalakované nehty, a i tak čelíte nutkání se do nich zahryznout? Jako poslední vrstvu laku použijte bezbarvý hořký lak, který seženete v lékárně nebo drogerii. Tento lak se běžně používá proti okusování nehtů u dětí. I když pro dospělé už tolik hořký není, pokaždé vám připomene, co nemáte dělat. Jelikož je tento lak bezbarvý a průhledný, můžou jej na své nehty používat i muži.

6. S kousáním nehtů skoncujte postupně

Přestat si kousat nehty je běh na dlouhou trať. Rozhodně nečekejte, že s ním seknete prakticky přes noc. S kousáním nehtů zkuste skoncovat postupně. Přestaňte si kousat například jeden prst a pak k němu přidávejte další a další, až se svými zuby nepřiblížíte k jedinému svému nehtu.

Autor:
Publikováno: 11. 3. 2019 12:00 Nahlásit obsah