Přírodní deodoranty chrání před nadměrným pocením i zápachem. Zkuste šalvěj, jablečný ocet či kokosový olej

Přírodní deodoranty chrání před nadměrným pocením i zápachem. Zkuste šalvěj, jablečný ocet či kokosový olej Zdroj: Shutterstock.com

Příčí se vám používat kupované deodoranty kvůli tomu, že obsahují nadměrné množství chemických látek včetně hliníkových solí, parabenů či triclosanu? Nadměrnému pocení i zápachu v podpaží můžete zabránit i díky ryze přírodním deodorantům. Vyzkoušejte například kokosový olej, jablečný ocet nebo kamenec.

Přírodní deodoranty jsou zdravější než kupované

Kupované deodoranty patří jednoznačně k té nejspolehlivější ochraně proti nadměrnému pocení a zápachu v podpaží. Obsahují však velké množství chemických látek. Jestli chcete snížit používání chemikálií na minimum, vyzkoušejte následující přírodní deodoranty. I když vás před pocením neochrání stoprocentně, jejich používáním prospějete svému zdraví.

Přírodní kamenec omezuje pocení a rozkládá pachové bakterie

Jako přírodní deodorant můžete vyzkoušet například broušený a leštěný přírodní kamenec. Tento čistý minerální kámen, který vypadá jako minerální sůl, má svíravý účinek. Používá se mimo jiné i při výrobě antiperspirantů i deodorantů.

Samotný kamenec ovšem pocení přímo nezastavuje, pouze jej výrazně zmírňuje. Rovněž rozkládá bakterie v podpaží, které by jinak způsobovaly zápach. Jak kamenec používat? Své podpaží si nejprve důkladně umyjte a osušte. Poté jej mírně navlhčete studenou vodou, a nakonec na něj rovnoměrně naneste kamenec.

Zdroj: Shutterstock.com Vyzkoušejte sílu šalvěje lékařské

S nadměrným pocením vám pomohou také některé bylinky. Abyste se v průběhu teplých jarních či letních měsíců příliš nepotili a zabránili tak nevzhledným koláčům pod pažemi, popíjejte přes den šalvějový čaj. Odvarem ze šalvěje lékařské, která mimo jiné pomáhá i při menstruačních problémech nebo zmírňuje projevy klimakteria, si můžete své podpaží také průběžně oplachovat.

Tip: S nadměrným pocením zatočí rovněž popíjení čaje z mladých listů ořešáku královského.

Pomůže i jablečný ocet

Jako přírodní deodorant můžete použít i jablečný ocet, který výborně tlumí pocení. Stačí, když jej rovnoměrně rozetřete ve své podpažní jamce. Již několik kapek tohoto přírodního zázraku výrazně reguluje pocení a rovněž neutralizuje zápach potu. A co když se během teplého počasí nepotíte výrazně pouze v podpaží, ale kompletně celí? V tom případě si přidávejte jeden hrnek jablečného octa rovnou do koupele. Díky tomuto fíglu našich babiček se budete v následujících hodinách potit méně.

Nebojte se ani jedlé sody

Podpaží si nemusíte potírat pouze jablečným octem či šalvějovým odvarem. Proti pocení výborně funguje i jedlá soda. Čisté podpaží si tímto bílým práškem mírně poprašte a jeho přebytečné množství odstraňte suchým bavlněným ručníkem. Jedlá soda neutralizuje zápach potu a rovněž snižuje intenzitu pocení.

Zdroj: Shutterstock.com Vyrobte si tuhý přírodní deodorant z kokosového oleje

Jste zvyklí na klasický tuhý deodorant? Vyrobit si jej můžete i doma z čistě přírodních ingrediencí. Jeho základní složky tvoří kokosový olej, jedlá soda, kukuřičný škrob a 100procentně přírodní esenciální olej (ideálně šalvějový, levandulový, grepový nebo tea tree). Jak na to?

Potřebujete:

  • 2 polévkové lžíce kokosového oleje
  • 4 polévkové lžíce jedlé sody
  • 4 polévkové lžíce kukuřičného škrobu
  • 5 až 10 kapek vybraného esenciálního oleje

Postup:

1. V misce spolu smíchejte jedlou sodu a kukuřičný škrob.

2. Na mírném plamenu rozpusťte kokosový olej.

3. Rozpuštěný olej postupně vmíchejte do jedlé sody a kukuřičného škrobu.

4. Do vzniklé hmoty na závěr přidejte několik kapek esenciálního oleje. Vše opět dobře promíchejte.

5. Přírodní deodorant z kokosového oleje vložte do uzavíratelného kelímku, který skladujte v lednici.

Autor:
Publikováno: 18. 5. 2020 14:55 Nahlásit obsah