Příznaky omikronu: ​Britský epidemiolog Tim Spector popsal hlavní symptomy této mutace covidu-19

Příznaky omikronu: ​Britský epidemiolog Tim Spector popsal hlavní symptomy této mutace covidu-19 Zdroj: Shutterstock

Světem se jako lavina šíří nová varianta covidu omikron, která byla již v několika případech zaznamenána také v Česku. Zajímá vás, jaké má omikron příznaky? Podle britského epidemiologa Tima Spectora z londýnské King’s College to není horečka, kašel ani ztráta chuti nebo čichu, protože tato nová mutace se projevuje zcela jinak.

Omikron se ve Velké Británii šíří fenomenální rychlostí

Ve Velké Británii probíhá projekt Zoe Covid Symptom, který u pacientů zkoumá příznaky covidu-19. Britští občané, kteří koronavirem onemocní, do něj průběžně zaznamenávají své příznaky pomocí chytré mobilní aplikace. Tato aplikace má v současnosti novou funkci, ve které Britové sdílí své zkušenosti právě s omikronem.

Jak uvádí ČTK, koronavirová varianta omikron se ve Velké Británii v současnosti šíří “fenomenální rychlostí”. Jenom v Londýně se omikron podílí zhruba na 40 procentech všech případů infekce způsobující onemocnění covid-19.

Zdroj: Shutterstock Omikron má příznaky podobné nachlazení

Vedoucí projektu Zoe Covid Symptom, britský epidemiolog Tim Spector, promluvil o nové mutaci omikron a jejích symptomech. Podle Spectora nevykazuje omikron “klasické” příznaky covidu-19, jako je horečka, kašel nebo ztráta chuti či čichu. Příznaky omikronu můžete snadno zaměnit za běžné nachlazení. Tato mutace covidu-19 se často projevuje ucpaným nosem, bolestí hlavy či bolestí krku.

“I když se zdá, že je omikron nakažlivější nežli delta, první poznatky (i od uživatelů aplikace Zoe) ukazují, že jeho symptomy připomínají spíše obyčejné nachlazení. To však není důvod k uklidnění situace,” citoval britského epidemiologa list Manchester Evening News.

Zdroj: Shutterstock Britský epidemiolog varuje před přetížením nemocnic

Tim Spector upozorňuje, že je třeba se mít stále na pozoru, neboť vyšší rychlost přenosu omikronu byla ve Velké Británii zaznamenána také u očkovaných lidí. Covid-19 se podle tohoto britského epidemiologa chová nepředvídatelně, a i když se příznaky omikronu mohou podobat běžnému nachlazení, stále je tu vysoké riziko dlouhodobých následků.

“Jestliže čísla ve Velké Británii raketově porostou, nezáleží na tom, zda procento hospitalizovaných nebo zemřelých lidí zůstane nízké. Jde o objem, nikoliv o procenta,” varoval Tim Spector před přetížením britského zdravotnického systému.

Zdroj: Manchestereveningnews.co.uk, Ceskenoviny.cz, Independent.co.uk, Covid.joinzoe.com

Autor:
Publikováno: 14. 12. 2021 10:08 Nahlásit obsah