Průměrná inkubační doba nového koronaviru je 5,1 dne, vypočítali vědci z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health

Průměrná inkubační doba nového koronaviru je 5,1 dne, vypočítali vědci z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health Zdroj: Shutterstock.com

Američtí výzkumní pracovníci z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health studovali 181 pacientů, u kterých se potvrdila nákaza novým typem koronaviru. Vypočítali, že průměrná inkubační doba onemocnění COVID-19 je 5,1 dne. Prvních pět dnů je tedy nákaza novým koronavirem bezpříznaková, až poté se projeví typické příznaky této nemoci.

Koronavirová infekce nevykazuje prvních pět dnů žádné příznaky, říkají vědci

Respirační onemocnění COVID-19, které je způsobeno novým typem koronaviru, bývá záludné v tom, že se v prvních dnech od nákazy projevuje bezpříznakově. Právě tato skutečnost napomáhá šíření tohoto onemocnění po celém světě.

Jaká je inkubační doba nemoci COVID-19, než se projeví svými typickými příznaky? Právě na tuto otázku se snažili nalézt odpověď američtí vědci z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. Na základě pečlivého zkoumání vzorku 181 pacientů, kteří se nakazili novým typem koronaviru, zjistili, že průměrná inkubační doba nového koronaviru je 5,1 dne. Tito lidé tedy nevykazovali jakékoliv příznaky nemoci v průměru celých pět dnů.

Zdroj: Shutterstock.com U většiny nemocných se příznaky projevily do 11,5 dnů

Odborníci z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health dále poukázali na to, že téměř u všech zkoumaných pacientů (97,5 procent) se onemocnění COVID-19 projevilo do 11,5 dne od nákazy. Ve své analýze, kterou publikovali v časopise Annals of Internal Medicine, říkají, že navržená 14denní izolace je podle nich s ohledem na snížení rizika šíření infekce přiměřená. „Na základě naší analýzy veřejně dostupných údajů je 14denní karanténa přiměřená. Upozorňujeme ale, že u zlomku nakažených se mohou první příznaky projevit až po 14 dnech. Tuto skutečnost odhadujeme u 101 případů z 10 tisíc nakažených,“ uvedl Justin Lessler z epidemiologického oddělení Bloombergovy školy.

Zdroj: Shutterstock.com Hlavní příznaky onemocnění COVID-19

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) má nákaza novým typem koronaviru tři základní příznaky. Jde o kašel nebo bolest v krku, dále horečku a na závěr dýchavičnost. U nakažených se nemusejí nutně rozvinout naráz všechny tyto příznaky. U některých lidí dokonce onemocnění COVID-19 probíhá zcela bezpříznakově.

Ovšem v případě rizikových skupin, k nimž patří senioři, onkologičtí pacienti nebo lidé s oslabenou imunitou, může COVID-19 způsobit velmi vážné komplikace. Jde zejména o zápal plic nebo plicní edém, tedy hromadění tekutiny v plicích.

Autor:
Publikováno: 10. 3. 2020 14:00 Nahlásit obsah