Rezervační systém pro očkování proti koronaviru se spustí 15. ledna. Otevře se nejprve pro seniory, pak pro všechny občany

Rezervační systém pro očkování proti koronaviru se spustí 15. ledna. Otevře se nejprve pro seniory, pak pro všechny občany Zdroj: Shutterstock.com

Ministerstvo zdravotnictví plánuje od 15. ledna spustit Centrální registrační systém, v rámci kterého si budou moci lidé objednat očkování proti koronaviru. Jak uvedl premiér Andrej Babiš, od 15. ledna se tento systém otevře pro lidi starší 80 let. Rezervační systém má pak od 1. února fungovat pro všechny občany Česka.

Rezervační systém bude fungovat podle několika kritérií

Jakým způsobem má Centrální registrační systém fungovat? Při rezervaci na očkování proti koronaviru vyplní člověk své osobní údaje. Rezervační systém následně podle několika kritérií, jako je zaměstnání, věk či zdravotní stav, určí, kdy přijde zájemce o očkování na řadu.

Lidé se přitom budou moci na očkování proti koronaviru přihlašovat nejen online přes rezervační systém. Očkování si zarezervují také prostřednictvím svých praktických lékařů nebo na telefonní lince 1221.

Přednost dostanou lidé nad 80 let, dále vážně nemocní

Jak uvedl premiér Andrej Babiš v diskuzním pořadu Partie na CNN Prima News, v Česku se přednostně spustí rezervační systém pro seniory nad 80 let. “Od 15. ledna bude spuštěn centrální rezervační systém, kde se budou moci přihlásit lidé starší 80 let. Jedná se zhruba o 400 tisíc lidí,” řekl český předseda vlády.

Zdroj: Shutterstock.com

Od 1. února se následně rezervační systém otevře pro všechny občany. Přednost v tomto případě bude mít podle Andreje Babiše zhruba 13 tisíc lidí s cukrovkou, 93 tisíc lidí s obezitou, 218 tisíc lidí se závažným onemocněním plic či 24 tisíc lidí se závažným onemocněním ledvin. 

Přednostní očkování se odvíjí i od vykonávané profese

Dalším důležitým kritériem přednostního očkování bude zaměstnání v kritické infrastruktuře, zdravotnictví, sociální sféře nebo v integrovaném záchranném systému. 

Naopak mladší a zdraví lidé, kteří nepracují v těchto oblastech, budou dle Babiše zařazeni do databáze a časem obdrží formou SMS termín očkování. Podrobnosti má sdělit ministr zdravotnictví Jan Blatný začátkem ledna na tiskové konferenci.

Autor:
Publikováno: 5. 1. 2021 11:44 Nahlásit obsah