Šestice symptomů, které zavčasu odhalí rakovinu slinivky. Rozhodně je neignorujte!

Šestice symptomů, které zavčasu odhalí rakovinu slinivky. Rozhodně je neignorujte! Zdroj: Shutterstock

V České republice je každoročně rakovina slinivky břišní diagnostikována přibližně 1600 pacientům a tím, že je to velmi zákeřný druh rakoviny, úmrtnost nese číslo téměř totožné.

Rakovina slinivky břišní se většinou nijak neprojevuje, o to víc je tedy toto onemocnění zákeřné a zrádné a jedinou možností pro úplné vyléčení je včasná operace, což je právě to největší úskalí. Proto je velmi důležité, aby lidé věděli o prvních symptomech této smrtelné nemoci.

Cukrovka

Diabetes je onemocnění, kdy se tělo snaží vytvořit dostatečné množství inzulínu a přestane regulovat hladinu cukru v krvi. Je to naprosto běžné onemocnění, pokud se ovšem objeví nečekaně, může to být první známkou rakoviny slinivky břišní.

Svědění rukou a nohou

Podle lékařů dokáže i malý nádor slinivky břišní zablokovat žlučovody, což znamená, že pokud je v krvi mnoho žluči, začnou se v ní vytvářet sloučeniny, které se poté hromadí v rukách i nohách a mohou způsobovat nepříjemné svědění.

Žluté bělmo

I tento příznak souvisí se žlučí v krvi, takže kromě svědivých rukou a nohou se může objevit i žluté bělmo.

Zdroj: Shutterstock.com

Bolesti v oblasti břicha

Sice může bolest břicha souviset s mnoha onemocněními, tento typ bolesti je přeci jen o něco odlišný. Jde spíše o bolest, která připomíná pocit hladu. Lidé, kteří onemocněli rakovinou slinivky břišní, vypověděli, že je břicho bolelo mnohem více, když se předklonili.

Náhlá ztráta hmotnosti

Úbytek hmotnosti je vždy vítán, pokud se člověk zhubnout opravdu snaží, jenže když se ručička váhy začne pohybovat směrem dolů, aniž by pro to člověk cokoliv udělal, je to vždy známka toho, že něco není v pořádku. Když totiž nádor slinivky břišní začne růst, zabraňuje tělu, aby důkladně strávilo potravu, což ve výsledku znamená, že tělo nedostává žádný tuk, cukr a ani důležité živiny, které potřebuje.

Nechutenství

Pokud je ve vašem životě vše v pořádku a neprožíváte například žádné stresy a i přesto ztrácíte chuť k jídlu, měli byste být v pozoru. Jakmile slinivka břišní přestane produkovat běžné trávicí enzymy, může to přímo ovlivnit chuť k jídlu anebo se také může stát, že po pár soustech již budete naprosto plní. Navíc také můžete pociťovat, že konkrétní potraviny, které dříve byly vašimi oblíbenými, najednou chutnají úplně jinak než dřív.

Pokud tedy na sobě zaznamenáte některý z těchto příznaků, je důležité, abyste okamžitě navštívili svého lékaře. Každý včasný varovný signál může lékaři pomoci s odhalením problému, který za vším stojí.

Autor:
Publikováno: 10. 8. 2021 19:53 Nahlásit obsah