Spánková prokrastinace ničí zdraví: Přestaňte ponocovat a stanovte si večerku

Spánková prokrastinace ničí zdraví: Přestaňte ponocovat a stanovte si večerku Zdroj: Shutterstock.com

Po celém dni jsme rádi, když si večer sedneme a dáme si oddech. Jenže často to nekončí pouze jedním dílem seriálu, spánek oddalujeme až do pozdních nočních hodin. Tomuto počínání, které vám může pěkně nabourat zdraví, se říká spánková prokrastinace. Víte, jak jí odolat?

Spánková prokrastinace je cesta do pekel

Spánková prokrastinace s sebou přirozeně přináší nedostatek spánku. Pokud jí budete podléhat pravidelně, je to spíš cesta do pekel. Ať už si každý večer dáváte oddech u oblíbeného seriálu, popíjíte víno nebo dokonce pracujete, rozhodně to nepřehánějte a jděte včas spát.

Držte se toho, že každý den byste měli věnovat spánku šest až osm hodin. Choďte spát ve stejný čas a ve stejný čas také vstávejte. Pokuste se nepodléhat spánkové prokrastinaci, která je nezdravým návykem. V opačném případě budete chronicky nevyspalí a váš spánkový deficit se na vás nepříznivě podepíše především přes den.

Zdroj: Shutterstock.com

Co se děje s tělem, když má nedostatek spánku

  • Nedostatek spánku se odráží na vaší fyzické a psychické kondici.
  • Jste unavení, malátní a nesoustředění.
  • Máte nízkou výkonnost i efektivitu práce.
  • Dělá vám problémy rychle a pohotově reagovat (například při řízení auta).
  • V případě chronického nevyspání u sebe zvyšujete riziko vzniku deprese a úzkostí, obezity, diabetu i srdečních chorob.

Když nespíte po dobu 24 hodin, vaše tělo se chová, jako byste měli v krvi jedno promile alkoholu. Pokud v noci spíte jenom pár hodin a jste poté nevyspalí, je to podobné, jako byste měli mírnou virózu nebo lehkou kocovinu.

Jak odolat spánkové prokrastinaci

Pokud jste ze svého ponocování přes den unavení a vyplývají vám z něj i mnohé problémy odrážející se ve vztazích, práci a zdraví, začněte svou spánkovou prokrastinaci rázně řešit. Přinášíme vám několik tipů, díky kterým tomuto nezdravému návyku příště odoláte.

Zdroj: Shutterstock.com 1. Jít spát včas je především o pevné vůli. Pokud pevnou vůli nemáte, domluvte se s partnerem, aby vám v určitou hodinu řekl, ať jdete spát. Jestli partnera nemáte, nastavte si na danou hodinu alespoň budík.

2. Ponocujete, protože doháníte své pracovní resty, nebo dokonce uklízíte domácnost? Pokud je to možné, začněte se těmto činnostem věnovat o něco dřív.

3. Pokud vám opravdu něco pracovně hoří, běžte raději večer včas spát a ráno zase velmi brzy vstaňte. Ráno vám půjde práce rychleji od ruky, bude vám to skvěle myslet a daný úkol splníte v mnohem kratším časovém úseku.

4. Zásadně večer nekontrolujte e-mail ani nechoďte na sociální sítě, které vás dokážou neuvěřitelně rychle okrást o drahocenný čas.

5. Spánkovou prokrastinaci porazíte i tak, když večer vypojíte internet a vypnete televizi. Právě tyto dvě technologie podporují ponocování nejvíc.

Autor:
Publikováno: 2. 10. 2019 12:00 Nahlásit obsah