Světový den Parkinsonovy choroby připadá na 11. dubna. Touto těžkou nemocí celosvětově trpí 6 milionů lidí

Světový den Parkinsonovy choroby připadá na 11. dubna. Touto těžkou nemocí celosvětově trpí 6 milionů lidí Zdroj: Shutterstock.com

Každým rokem si 11. dubna připomínáme Světový den Parkinsonovy choroby. Tímto neurologickým onemocněním, které postihuje zejména seniory, trpí zhruba 6 milionů lidí na celém světě. Z jakého důvodu je však Parkinsonově chorobě vyhrazený právě 11. duben?

S Parkinsonovou chorobou bojuje po celém světě zhruba 6 milionů lidí. V České republice se toto onemocnění týká přibližně 50 tisíc pacientů. Proč si ale každoročně 11. dubna připomínáme Světový den Parkinsonovy choroby? Proto, abychom si uvědomili její existenci i to, o jak zákeřnou nemoc se jedná.

Parkinsonova nemoc: Proč vzniká a jak se projevuje

Parkinsonovu chorobu můžeme označit jako neurologické onemocnění, pro které je typická špatná souhra procesů v mozku. Důsledkem toho jsou automatické pohybové aktivity. Konkrétní příčina této nemoci není v současnosti stále známa. Podle lékařů jde pravděpodobně o kombinaci genetických a vnějších faktorů. Parkinsonova choroba se častěji objevuje u lidí, kteří k ní mají genetické dispozice. Výjimečně za ni může i mutace některých genů.

Základní příznaky Parkinsonovy choroby

  • třes v klidu, nejčastěji rukou, ale i nohou nebo obličeje
  • zpomalené pohyby
  • problémy s rovnováhou a koordinací
  • ztuhlé paže, nohy a trup

Zdroj: Shutterstock.com Průběh Parkinsonovy nemoci

Parkinsonova choroba, která stejnou měrou postihuje jak ženy, tak muže starších ročníků, patří mezi progresivní degenerativní onemocnění. Znamená to tedy, že má tendence se v průběhu času zhoršovat. Kromě problémů se sníženou až žádnou hybností se mohou objevit i potíže se žvýkáním, polykáním či mluvením. Často se k nim přidávají deprese a úzkosti, pacienti zažívají i bolestné stavy nebo mají problémy se spánkem.

Dosud neexistuje lék, který by Parkinsonovu nemoc zcela vyléčil. Současná léčba však dokáže zmírnit příznaky tohoto onemocnění a zpomalit také jeho průběh.

Proč Světový den Parkinsonovy choroby připadá na 11. dubna

Parkinsonova choroba nese jméno anglického lékaře Jamese Parkinsona, který jako první velmi podrobně pospal klinický obraz tohoto onemocnění. Ve své slavné knize Essay on the Shaking Palsy (Esej o třaslavé obrně) přitom Parkinsonovu chorobu nazval „třaslavou obrnu“. James Parkinson se narodil 11. dubna 1755 a zemřel 21. prosince 1824. Světový den Parkinsonovy choroby si tudíž lidé po celém světě připomínají přesně v den jeho narození.

Autor:
Publikováno: 11. 4. 2020 12:55 Nahlásit obsah