Údajně velmi kvalitní potraviny za totality. Pravda nebo pouhá propaganda?

Údajně velmi kvalitní potraviny za totality. Pravda nebo pouhá propaganda? Zdroj: Shutterstock

Dřívější informovanost obyvatel o tom, jak kvalitní potraviny jsou na pultech obchodů, byla velmi malá nebo vůbec žádná. Všichni jsme za dob bývalého režimu žili v přesvědčení, že vše, co jíme, je naprosto zdravé a nezávadné. Jaká je ale pravda?

Dnes je to jiné, protože sociální sítě upozorňují každý den na nějakou tu potravinu, která není zrovna v tom stavu, jak má být, a fotografie nekvalitních výrobků nalézáme téměř denně. Obchodní řetězce, kterých se to týká, vědí, že kontrola ze strany České obchodní inspekce a jiných kontrolních institucí bude nevyhnutelně následovat, proto se snaží na takovou vzniklou situaci okamžitě reagovat. Také televize či rádia informují zákazníky na závadné a zdraví škodlivé potraviny, které obchody stahují z prodeje. Tohle se v dobách minulého režimu nedělalo, a když tak pouze ojediněle. Proto dnes mnozí lidé tvrdí, že dříve byly potraviny mnohem kvalitnější. A jak to tedy bylo se škodlivými látkami obsaženými v takzvaných zdravých potravinách?

Benzen

Byl považován za vynikající a zcela neškodnou konzervační látku, která se přidávala například do hořčice. Dnes všichni víme, že benzen rozhodně škodlivý je. Patří mezi karcinogeny skupiny 1 a způsobuje leukémii a rakovinu plic.

Polychlorované bifenyly

Neboli PCB se ve velké míře používaly jako aditiva v barvách a lacích ve 30. letech minulého století v Americe a postupně se dostaly do celého světa. I zde panoval názor naprosté bezpečnosti pro lidský organismus. O pár let později se začaly objevovat informace, že to tak úplně pravda není. Tím, že barvy, které obsahovaly PCB, byly používány v kravínech, mlékárnách a masokombinátech, se tyto škodlivé látky přenesly do masa, mléka, následně do sýrů a ostatních výrobků z masa a mléka. Tyto karcinogeny napadají především játra, slinivku a imunitní systém.

Zdroj: Shutterstock

Dichlordifenyltrichloretan

Dalo by se říct, že to byl objev století. Vždyť tato úžasná látka hubila hmyz, který přenášel různé nemoci, a nám lidem v žádném případě prý vůbec neškodila. Pravdou ale je, že DDT nás sice zbavoval nežádoucího hmyzu, ale přírodě a lidem velmi škodil. Ukládal se v rostlinách, odkud se dostal do těla zvířat a následně do těla nás lidí, kteří jsme tato zvířata a výrobky z nich konzumovali. DDT je prokázaný karcinogen který narušuje hormonální systém.

Tak, jste stále přesvědčeni, že dříve byly potraviny mnohem zdravější a chutnější? Nebyly, jenom se o tom tolik nemluvilo.

Autor:
Publikováno: 4. 6. 2021 15:34 Nahlásit obsah