Vaginální mykóza: Jak se jí vyhnout, a jak ji popřípadě léčit?

Vaginální mykóza: Jak se jí vyhnout, a jak ji popřípadě léčit? Zdroj: Shutterstock

Nepřítelem číslo jedna je teď pro většinu žen vaginální mykóza, která dokáže pořádně znepříjemnit krásné počasí. Jak se tomuto intimnímu onemocnění přes léto vyhnout? Případně jak jej co nejrychleji zaléčit, abyste si mohla opět naplno užívat tepla, vody a sluníčka?

Přemnožení kvasinky Candida albicans

Vaginální mykóza neboli kvasinková infekce dokáže pořádně potrápit. Ve vagíně přirozeně žijí některé druhy kvasinek a bakterií. Za určitých okolností se ale mohou přemnožit a způsobit nepříjemné onemocnění, které se nejčastěji projevuje svěděním a pálením v intimních partiích a bělavým tvarohovým výtokem.

Vaginální mykózu má nejčastěji na svědomí přemnožená kvasinka Candida albicans. Pokud vás tato kvasinková infekce trápí opakovaně, měla byste vědět, že v tom rozhodně nejste sama. Kvasinkovou infekci si totiž alespoň jednou za život protrpí 70 až 75 procent všech žen.

Zdroj: Shutterstock

Prevence kvasinkové infekce

Pokud vás už po několikáté potrápily problémy v intimních partiích, vyrazte do boje s přemnoženými kvasinkami i preventivně! Co tedy dělat, abyste předešla vaginální mykóze?

  • Pozor na koupaliště a mokré a těsné prádlo

Vaginální mykóza na vás teď v létě číhá za každým rohem. Můžete ji chytnout na veřejném koupališti. A to nejen v bazénu, ale i tehdy, když na sobě necháte příliš dlouho vlhké plavky. K přemnožení kvasinek ve vaší pochvě může dojít také tehdy, když budete nosit příliš těsné džínové šortky. Vyhněte se také spodnímu prádlu ze syntetického materiálu. Noste raději bavlnu.

  • Buďte opatrná na hygienu

S hygienou to nepřehánějte. Na intimní partie nepoužívejte parfémované sprchové gely. Umývejte se pouze přípravky, které jsou určeny k intimní hygieně.  Po vykonání potřeby se utírejte vždy zepředu dozadu. A nezapomeňte častěji měnit tampony a vložky.

  • Změňte stravovací návyky a životní styl

Omezte jídla s vysokým podílem bílého cukru. Pokud to jde, vyhněte se stresu, nekuřte a omezte pití alkoholu. Tímto způsobem podpoříte svůj imunitní systém. Pokud máte jiné řešení, vyhněte se také antibiotikům. Právě při jejich užívání často dochází ke kvasinkové infekci. Jestliže ale musíte antibiotika užívat, v kombinaci s nimi si nasaďte i vhodné preventivní prostředky jako probiotika a prebiotika.

  • Kvasinkovou infekce řešte i s partnerem

Vaginální mykózou trpí ženy i muži. Jakmile máte mykózu vy, začněte s přeléčováním také u svého partnera. Po dobu léčby vynechávejte pohlavní styk. Pokud navzdory pálení a bolesti sexu neodoláte, použijte raději kondom.

Zdroj: Shutterstock

Jak vaginální mykózu léčit?

V lékárně jsou běžně dostupná antimykotika, která jsou určena přímo k léčbě vaginální mykózy. Tato antimykotika jsou v podobě čípku pro ženy a gelu pro muže. Gel či mastičku samozřejmě mohou používat i ženy. Při užívání těchto přípravků vždy čtěte příbalový leták. Antimykotika se zpravidla užívají 2krát až 3krát denně po dobu jednoho až dvou týdnů, do doby než vymizí všechny příznaky vaginální mykózy. Pokud se ovšem váš stav po třech dnech užívání léčebného přípravku viditelně nezlepší, navštivte raději svého gynekologa.

Autor:
Publikováno: 31. 5. 2023 14:35 Nahlásit obsah