Rozcházíte se s partnerem? Těmito nepříjemnými projevy vaše tělo reaguje na rozchod

Rozcházíte se s partnerem? Těmito nepříjemnými projevy vaše tělo reaguje na rozchod Zdroj: Shutterstock

Rozchod není nic příjemného. Alespoň jednou za život si tím ovšem musí projít každý. Víme, jak trpí naše duše. Bouřlivé emocionální prožitky a stres mají negativní dopad i na stav naší tělesné schránky. Právě na konci vztahu se tak můžeme přesvědčit o tom, jak "skvěle" funguje psychosomatika. Čím tedy naše tělo během rozchodu trpí nejvíc?

Trpíme úzkostí a máme problémy se spánkem

Lidé jsou ve své podstatě naprogramováni tak, že potřebují lidský kontakt. Jakmile ztratíme (jakýmkoliv způsobem) toho, koho milujeme, cítíme bolest, což nám navíc může dlouhodobě způsobovat stavy úzkosti. 

Několik vědeckých studií nezávisle na sobě potvrzuje i další zajímavou věc: Bolest způsobená rozchodem je aktivována ve stejné části lidského mozku, ve které je stimulována závislost na kokainu.

Bolí nás na hrudi

Vědecké studie také ukázaly, že bezprostředně po rozchodu lidský mozek rozesílá do těla nervové signály, které mají přímou spojitost se skutečnou fyzickou bolestí. Nejčastěji cítíme bolest na hrudi, a proto často mluvíme o tom, že máme zlomené srdce. Tato bolest prý však existuje pouze na jednom místě našeho těla - v našem mozku.

Zhoršuje se nám pleť a vypadávají nám vlasy

V důsledku zvýšené produkce stresových hormonů se lidem v porozchodové fázi zhoršuje stav pleti. Trpí vyrážkami nebo nevzhledným akné. Stres po rozchodu navíc přispívá také k nadměrnému vypadávání vlasů.

Zdroj: Shutterstock

Jsme náchylní k bolesti svalů

Rozchod negativně ovlivňuje také naše svaly. V důsledku velkého stresu můžeme trpět na křeče ve svalech. Naše svaly se mohou častěji a intenzivněji smršťovat, což následně způsobuje bolest v různých částech našeho těla.

Máme problémy se zažíváním

V tomto případě to má každý jinak. Někdo po rozchodu ztratí chuť k jídlu, a tak hubne. Někdo naopak rozchod řeší přejídáním, a tak jdou kila rychle nahoru. Rozchod je ovšem nejčastěji spojován se vznikem nadváhy. Je to i tím, že se naše buňky vlivem porozchodového stresu stávají méně citlivé na inzulín, což následně vede k většímu ukládání tukových zásob. Na nárůst váhy může mít v tomto případě vliv také nespavost a nedostatek cvičení, na které nemusíme mít po rozchodu prostě vůbec náladu.

Autor:
Publikováno: 24. 5. 2021 12:14 Nahlásit obsah