Vakcína proti koronaviru bude na trhu do Vánoc, tvrdí čínský farmaceutický gigant Sinopharm. Vyjde nás na 3 tisíce korun

Vakcína proti koronaviru bude na trhu do Vánoc, tvrdí čínský farmaceutický gigant Sinopharm. Vyjde nás na 3 tisíce korun Zdroj: Shutterstock.com

Svět netrpělivě čeká na to, až se do oběhu dostane účinná vakcína proti nemoci Covid-19. Ta by měla konečně učinit přítrž pandemii nového koronaviru. Že se blýská na lepší časy, ohlásila čínská farmaceutická společnost Sinopharm. Uvedla totiž, že svou vakcínu proti koronaviru pustí na trh do letošního prosince. Cena vakcíny by měla být 130 dolarů.

Vakcína vznikla pěstováním koronaviru a jeho následným zabitím

Státy a jednotlivé farmaceutické společnosti z celého světa se v současnosti předhánějí v tom, kdo z nich jako první uvede do veřejného oběhu účinnou vakcínu proti nemoci Covid-19. Tento týden dal o sobě vědět čínský státní farmaceutický gigant Sinopharm, který sdělil, že vyvinul velmi účinnou vakcínu.

Tato vakcína byla vyrobena pěstováním celého koronaviru v laboratoři a jeho následným zabitím. Mluvíme o ní tedy jako o inaktivované. Inaktivované vakcíny se přitom používají i při očkování proti chřipce, vzteklině nebo spalničkám. Nezajišťují tak silnou imunitu jako živé vakcíny, v průběhu času tak člověk musí absolvovat hned několik jejich dávek.

Zdroj: Sinopharm Čínská vakcína proti koronaviru se nyní testuje na lidech

Čínská vakcína proti koronaviru se momentálně nachází ve třetí fázi testování, které probíhá na tisícovkách dobrovolnících ve Spojených arabských emirátech. Proč se ve třetí fázi testuje na lidech? Aby se skutečně potvrdila účinnost vakcíny a aby mohla být oficiálně schválená.

Jakmile tyto zkoušky dospějí do finální verze, měla by být podle státní čínské společnosti Sinopharm vakcína proti koronaviru oficiálně uvedena na trh. „Po skončení třetí fáze mezinárodního testování budeme moci vakcínu zaregistrovat. Předpokládáme tedy, že se na trhu objeví do letošních Vánoc,“ uvedl ředitel Sinopharmu Liou Ťing-čen s tím, že ročně bude moci jeho společnost dodávat na 220 milionů dávek této vakcíny.

Po dvou aplikacích má vakcína účinnost 100 procent, tvrdí Sinopharm

Cena vakcíny by se měla pohybovat kolem 130 dolarů (tedy zhruba 3 tisíc korun) za dvě dávky. Po jedné dávce totiž dle slov ředitele společnosti Sinopharm chrání vakcína před koronavirovou nákazou z 97 procent. Protilátky se však po aplikaci této vakcíny vytvářejí v těle člověka zhruba půl měsíce

Zdroj: Sinopharm „Po uplynutí této doby vakcína poskytne dostačující ochranu před novým koronavirem. Po dvou dávkách vakcíny se však stupeň ochrany před Covidem-19 ještě zvyšuje, a to až na 100 procent,“ popsal dále ředitel společnosti Sinopharm Liou Ťing-čen.

Státy se předhánějí o to, kdo jako první uvede na trh účinnou vakcínu

Čína soutěží společně s americkými, britskými, ruskými či německými farmaceutickými společnostmi o to, kdo první z nich uvede na trh skutečně účinnou vakcínu proti novému koronaviru. V současnosti se ve světě nezávisle na sobě vyvíjí až dvě stovky vakcín. Zhruba dvacítka z nich se dostala do fáze testování na lidech.

V polovině srpna navíc oznámilo Rusko, že jako první stát světa zaregistrovalo vakcínu proti novému koronaviru. Tato vakcína však dostatečně neprošla třetí fází testování, kvůli čemuž nelze dostatečně zjistit, zda má nějaké častější nežádoucí účinky. Ruská vakcína tak zřejmě v Evropské unii použita nebude.

Autor:
Publikováno: 24. 8. 2020 12:53 Nahlásit obsah